Irak’ta internete erişim durdu

Başkent Bağdat ile orta ve güney kentlerde internete erişim sağlanamıyor.

Irak’ta işsizlik, yoksulluk, kötü yönetim koşullarına karşı hükümet karşıtı gösteriler sürerken, başkent Bağdat ile orta ve güney kentlerde internete erişimin sağlanamadığı bildirildi.

Öte yandan Bağdat’ta, güvenlik güçleri hükümet binalarının bulunduğu Yeşil Bölge’ye yakın üçüncü köprü olan Ahrar Köprüsü’nü de beton bariyerlerle kapattığı belirtildi. Başkentte Cumhuriyet ve Sinek köprüleri, gösterilerden dolayı günlerdir kapalı bulunuyor.

Irak’ta ne oluyor?

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim’de tekrar başladı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde, ekim ayının başından bu yana 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler ise Irak’ta protestoların başlamasından bu yana 229 göstericinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Protestoların büyümesi ve ölümlerin artmasının ardından Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin istifa etmeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Kaynak: Artı Gerçek