İran’dan açıklama: Bir çatışma durumunda ABD üsleri her yerde hedef olacak

İran Silahlı Kuvvetler Sözcüsü, olası bir çatışma durumunda ABD üslerinin bulunduğu ülkeleri vurmakla tehdit etti.

İran resmi haber ajansı Fars Haber’e konuşan İran Silahlı Kuvvetler Sözcüsü General Abdülfazıl Şekarçi, olası bir çatışma durumunda ABD üslerinin bulunduğu tüm ülkeleri vurmakla tehdit etti.

ABD ve müttefiklerini hedefleme yeteneğine sahibiz’

Olası bir savaş durumunda ABD ve müttefiklerine ait her toprağın, her noktanın tehdit altında olacağını söyleyen Şekarçi, “İran’a yönelik bir saldırganlık tutumu karşısında, ABD’yi ve müttefiklerini hedefleme yeteneğine ve iradesine sahibiz” dedi.

“Bir ülke olası bir savaşa doğrudan katılmasa da, topraklarında düşmanı ağırlarsa o ülkeyi düşman toprağı olarak göreceğiz” ifadeleri kullanan Şekarçi, İran’ın hiçbir zaman bir savaş çıkarmak için kışkırtıcı taraf olmayacağını belirterek, birilerinin stratejik bir hata yaparak savaş başlatması halinde, coğrafi bir alan üzerindeki en kırıcı ve en güçlü tepkiyle karşı karşıya kalacağını ifade etti.

‘ABD radar ve hava savunma sistemleri testi geçemedi’

Geçtiğimiz Eylül ayında Husilerin Aramco tesislerine yönelik saldırılarını hatırlatan İran Silahlı Kuvvetler Sözcüsü General Abdülfazıl Şekarçi, “Tüm gelişmiş ABD radar ve hava savunma sistemlerinin utanç verici bir şekilde testi geçemediği kanıtlandı. Tüm dünya Batı ülkelerine ait ekipmanların zayıflığını fark etti” diye konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek