İranlı kürt mülteci Boochani’ye telefon ile yazdığı kitaba edebiyat ödülü

İranlı Kürt mülteci Behrouz Boochani, cep telefonuyla yazdığı kitabıyla prestijli edebiyat ödüllerinden Victoria Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 6 yıldır Manus Adası’nda mülteci statüsünde yaşayan Boochani’nin kitabı ‘Dağlardan Başka Dost Yok: Manus Cezaevi’nden Notlar’ başlığını taşıyor.

2013 yılından beri Pasifik’teki Manus Adası’nda bir gözaltı merkezinde tutulan İranlı Kürt mülteci Behrouz Boochani, cep telefonuyla yazdığı kitabıyla Avustralya’nın en prestijli ödüllerinden Victoria Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Boochani, Farsça olarak yazdığı kitabın bölümlerini İngilizceye çevirmesi için WhatsApp üzerinden Avustralya’daki İranlı bir mütercime gönderdi. “No Friend But the Mountains: Writing from Manus Prison” (Dağlardan Başka Dost Yok: Manus Cezaevi’nden Notlar) adıyla basılan kitabın Avustralya’nın en prestijli edebiyat ödülü ‘Victorian Premier’s Literary Award’ı kazandığı açıklandı. Yazar ayrıca katıldığı yarışmada birinci olduğu için 100 bin Avustralya dolarının (72 bin Amerikan doları) da sahibi oldu.

Nine News Melbourne

@9NewsMelb

The man, who is in a detention centre on Manus Island, is set to receive $125,000 in prize money. https://www.9news.com.au/2019/02/01/02/32/victoria-news-asylum-seeker-wins-elite-literature-prize?ocid=social-9newsM 

Asylum seeker Behrouz Boochani wins top Victorian literature prize

Asylum seeker Behrouz Boochani has won the Victorian Prize for Literature for his novel No Friend but the M…

9news.com.au

Nine News Melbourne adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

BOOCHANİ, 6 YILDIR MANUS ADASI’NDAKİ GÖZALTI MERKEZİNDE

2013 yılına kadar İran’ın İlam kentinde yaşayan 36 yaşındaki Boochani, kurucusu olduğu Kürtçe edebiyat dergisi Werya‘nın bürosuna İran rejimine bağlı paramiliterler tarafından baskınlar gerçekleştirilip, hakkında tutuklama kararı çıkartılınca ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Boochani, bunun üzerine Avustralya’ya gitmek için yola çıktı ancak sığınma başvurusu Melbourne yönetimi tarafından kabul edilmeyince Avustralya hükümeti tarafından Manus Adası’ndaki gözaltı merkezine gönderildi.

Adada mülteciler, işlemleri tamamlanıncaya kadar bu ve benzeri denizaşırı gözaltı merkezlerinde dünyadan soyutlanmış bir şekilde tutuluyor. Bazı mültecilerin başvurusu reddedildiği için tekrar geldikleri ülkelere geri gönderiliyorlar.

BOOCHANİ: BU KİTABI ÖDÜL KAZANMAK İÇİN YAZMAMIŞTIM

Melbourne’deki ödül törenine katılamayan Boochani, “Ne diyeceğimi bilmiyorum. Bu kitabı ödül kazanmak için yazmamıştım” diye konuştu.”Benim hedefim her zaman için Manus ve Nauru’da bu sistemin masum insanlara son altı yıldır sistematik bir şekilde işkence ettiğini Avustralya ve dünyadaki halkların derinden anlamasını sağlamaktı” diyen Boochani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ödülün içinde bulunduğumuz duruma daha fazla dikkat çekeceğini, değişim yaratacağını ve bu barbar politikayı sonlandıracağını umuyorum.” WhatsApp’ın adete ofisi gibi olduğunu söyleyen yazar “Kağıtlara yazmıyordum çünkü gardiyanların almasından ya da başka bir şekilde yazdıklarımın kaybolmasından korkuyordum” dedi.

2017 yılında ise Behrouz Boochani’nin, Arash Kamali Sarvestani ile birlikte Manus Adası’ndaki günlerini konu alan “Chauka, Please Tell Us the Time” adlı bir belgesel yayınlanmıştı.

Boochani’nin ayrıca daha önce İngiliz gazetesi The Guardin’a yazdığı da biliniyor. Manus Adası’nda kaldığı süre içerisinde mülteci haklarıyla ilgili Avustralya hükümetini eleştiren yorumlarıyla öne çıkan gazeteci Boochani, Twitter hesabından kaldığı adayı ‘Manus Cezaevi’ olarak tanımlıyor.

Behrouz Boochani

@BehrouzBoochani

Why is Manus Prison Theory important? And why is in-depth historical research necessary? Manus & Nauru are vivid mirror-images of neocolonialism; a horrifying monster with a face that even frightens itself.

242 kişi bunun hakkında konuşuyor
Avustralya’nın sert mülteci politikaları sık sık diğer ülkeler tarafından da eleştiriliyor. Zira, yasalara göre, ülkeye deniz yoluyla gelmek ‘ülkeye ulaşmak için tehlikeli girişimde bulunmak’ olarak değerlendiriliyor ve bu şekilde gelen mülteciler Avustralya’ya asla yerleştirilmiyor.