İşçi sınıfının unutulmaz önderlerinden Rıza Kuas ölümünün 38. Yıldönümünde anıldı

Yaşamını işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesine adayan, Türkiye işçi sınıfı hareketinin unutulmaz önderlerinden Rıza Kuas, 25 Ekim, Cuma günü, ölümünün 38. yılında mezarı başında anıldı.

DİSK’in kurucularından ve Lastik-İş Sendikası Onursal Genel Başkanı Rıza Kuas ölümünün 38. yılında İstanbul Edirnekapı Hava Şehitliği Mezarlığı’nda anıldı. Anma etkinliğine DİSK ve bağlı sendikaların yöneticileri ile DİSK üyesi bir grup işçi katıldı.

Lastik-İş Sendikasının Genel Başkanı Alaaddin Sarı, saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada Rıza Kuas’ın mücadele mirasını aktardı. Kuas’ın ömrünü işçi sınıfı mücadelesine adadığını belirten Sarı; “bugün işçilerin üzeri aranmıyorsa ‘İşçi arkadaş, üstünü aratma, gerisini sendikana bırak’ diyen Kuas’ın sayesindedir” dedi.

Sarı’dan sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Rıza Kuas’ın DİSK ve Türkiye işçi sınıfı tarihinde tuttuğu yerin önemine vurgu yaptı.

Kuas’ın, işyeri temsilciliğinden başlayarak Lastik-İş Genel Başkanlığı ve DİSK kuruculuğuna uzanan örnek mücadelesine değinen Çerkezoğlu, bugün işçileri düşük ücretlere mahkum etmek isteyen, kıdem tazminatına göz diken, krizin yükünü vergiler ile işçilerin omuzlarına yıkmaya çalışanlara karşı Kuas’ın öğrettiği şekilde mücadeleye devam edeceklerini belirterek konuşmasını bitirdi.

Anma töreni, Rıza Kuas’ın mezarına karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

Yakalandığı hastalıktan kurtulamayan Kuas, 29 Ekim 1981’de yaşamını yitirmişti.

Kaynak: İşçi Gazetesi