İşçiler direniyor: Geçtiğimiz haftanın direniş haberleri

SF Trade işçileri: İşe dönene kadar direnişimiz sürecek

SF Trade’de Deriteks Sendikası’na üye oldukları için işlerine son verilen işçiler, sendikalı olarak geri dönene kadar mücadelelerini bırakmayacaklarını dile getirdi.

İhraçlara karşı oturma eylemi 131’inci haftasında

İzmir’de ihraçlara karşı 131 haftadır oturma eylemi düzenleyen KESK’liler, hukuksuzluğuna son verilmesini isteyerek işe iadelerini istedi. 

Kayyıma karşı çıkan İpek’in memurluktan men edilmesine tepki

KESK Mardin Şubeler Platformu, Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek’in kayyım tarafından memurluktan men edilmesine karşı açıklama yaptı. 

Bakırköy Belediyesi’nde ücret eylemi

Bakırköy Belediyesi çalışanları, birikmiş sosyal hakları ve geç ödenen maaşları için belediye yönetimini protesto etti. Eyleme belediye başkanının da katılması dikkat çekti. 

Eskişehir’de 4 aydır maaşlarının ödenmediği için eylem yapan işçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı.

Eskişehir’de Zeytinoğlu grup bünyesinde çalışan ve 4 aydır maaşlarını alamayan işçilerin çadırlı direnişi kazanımla bitti. DİSK/ Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, fabrika önünde hak arayan işçileri ziyaret ederek müjdeyi verdi. Serdaroğlu, işçilerin ödenmeyen maaşları ve tazminatlarının yüzde 92.3’ünün ödenmesi yönünde anlaşma sağlandığını duyurdu. 

İSİG eylemine saldırı: KHK’lı Şahin’de gözaltına alındı

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, “2019 Yılında Türkiye ve Ankara İş Cinayetleri Raporu” nu Madenci Anıtı önünde açıklamak üzere bir araya geldi. Raporu yapacakları basın açıklamasıyla duyurmak isteyen meclis üyelerine polis saldırdı. Olayda 6 kişi gözaltına alındı. 

İstanbul KHK’lılar Platformu: Muhalifler günah keçisi ilan edildi

İstanbul KHK’lılar Platformu, Kadıköy Eminönü iskelesinde basın açıklaması düzenledi. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, Yeşil Sol Parti ve Barış Akademisyenlerinin katıldığı eylemde “KHK’lar gidecek biz kalacağız “, “Ne OHAL ne darbe, demokratik Türkiye” sloganları atıldı. 

Çorlu’da metal işçileri eylem yaptı: “Çarklar bizim elimizde”

Çorlu’da Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecine ilişkin eylem yaptı. Eylemde konuşan Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar “MESS temsilcileri ve metal patronları grev yasaklayan iktidara güveniyor ama çok güvenmesinler, çarklar bizim elimizde” dedi. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın çağrısıyla 8 Ocak’ta Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen metal işçileri, toplu sözleşme sürecinde yaşanan tıkanıklığın aşılmasını ve taleplerinin karşılanmasını istedi. 

Turkuvaz Medya Grubu’nun Alibeyköy’de yapımı süren yeni binasının inşaatında çalışan işçiler, maaşları ödenmediği gerekçesiyle iş durdurdu. 

Şok Marketleri’nin Çayırova’daki deposunda çalışan ve sendikal faaliyet yürüttükleri için işten atılan işçiler eylemde. 

İşçilerden Çetin Demir, depodaki kötü çalışma koşullarına dikkat çekerek, “Oradaki sömürüyü biliyorum ve buna karşı mücadelemiz sürecek” dedi ve işe iade edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. 

İşten atılan Ataşehir Belediye işçileri: İşimiz geri istiyoruz

İstanbul Ataşehir Belediyesinde işten atılan işçiler, “Bizler ekmeğimizi işimizi geri istiyoruz” yazılı dövizlerle belediye binası önünde eylem yaptı. Açıklamayı yapan Melike Şahin “100 gündür Ataşehir Belediyesi önünde işimiz, ekmeğimiz, onurumuzdur diyoruz ve direniyoruz. İşçi arkadaşlarımızın haklarını savunduğumuz için işlerimizden çıkarıldık. Bize yapılan haksızlığa karşı sessiz kalmadık. Bugün 100. günümüz bizler ekmeğimizi işimizi geri istiyoruz” dedi.