İşçiler,emekçiler Mersin’de sokaktaydı: “İnsanca yaşamak istiyoruz”

Mersin’de “İnsanca yaşamak istiyoruz” mitinginde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, ‘Krizin en önemli nedeni savaş ve çatışma politikalarından medet umulmasıdır” dedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “İnsanca Yaşamak İstiyoruz” şiarıyla Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Stadı Meydanı’nda miting düzenledi. Miting için Adana, Antep, Maraş, Niğde, Konya, Osmaniye ve Hatay’dan gelen binlerce emekçi, Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek, Tevfik Sırrı Gür Stadı Meydanı’na kadar yürüdü.
Mitinge KESK, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı sendikalar ile Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Emek Partisi (EMEP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Mitingde sık sık “İnsanca yaşam için iş, ekmek, özgürlük”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “Korkma, sen gerçeksin, sinme, sen isçisin, örgütlen güç sensin”, “İşçi sınıfı iktidara”, “Nükleer santral istemiyoruz”, “Demokratik Türkiye, halk için bütçe”, “İşimizi, ekmeğimizi ve öğrencimizi geri istiyoruz” sloganları atıldı.

Mitingde, ilk olarak söz alan KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yılmaz Bozkurt, halkın iktidarını kurmak için alanlarda olduklarını belirterek, mücadele vurgusunda bulundu.
Daha sonra sözü alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ,ise konuşmasına Maraş Katliamı ile 19 Aralık Cezaevi Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak başladı.

Krizin en önemli nedeni savaş

Konuşmasında Şili’den Bolivya’ya kadar halkın ayakta olup, kadınların ve kamu emekçilerinin alanlarda grevlerde olduğunu dile getiren Bozgeyik, ekolojik ve iklim krizinin derinleştiğini, kültürel soykırımla karşı karşıya olduklarını ifade etti.
AKP’ye biat etmeyeceklerinin altını çizen Bozgeyik, “Son yıllarda antidemokratik, siyasi darbe niteliğindeki uygulamaların yarattığı siyasi kriz kaçınılmaz olarak ekonomik kriz olarak bütünleşti. Aylardır hayatımızın her hücresine nüfus eden bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Krizin en önemli nedeni savaş ve çatışma politikalarından medet umulmasıdır” dedi.

Tek yol düzenin değişmesi

Meclis’te kabul edilen 2020 yılı bütçesine de değinen Bozgeyik, “Emekçiye, işçiye, toplumsal eşitlikçi politikalara kaynak yok. Yine savaşa, yandaşa, sermaye kaynaklarımız peş peşkeş çekiliyor. Buna dur demek için alanlardayız. Bugün tek sorun ekonomik krizin faturasını kimler tarafından ödediği sorunudur” şeklinde konuştu. Yaşanan krizin faturasının yoksul halkın sırtına yüklendiğini ifade eden Bozgeyik, “Hep birlikte örgütlü mücadeleyle bunları aşabileceğimizi biliyoruz. İnsanca bir yaşam mücadelemizin önündeki engelleri aşmanın tek yolu, emek karşıtı, sermaye dostu düzenin değişmesinden geçiyoruz” diye konuştu.

Miting, Grup Marksist’in sahne almasıyla sona erdi.

Taleplerini haykırdılar

KESK’in talepleri şöyle:

  • İşten çıkarmalar yasaklansın.
  • Asgari ücret açlık değil, insan onuruna yakışır düzeyde belirlensin ve vergiden muaf tutulsun.
  • İşsizlik fonu işçilere verilsin.
  • Elektrik, su, doğalgazda vergi kaldırılsın.
  • Emeklilikte yaşa takılanların talepleri kabul edilsin.
  • Toplumsal barış sağlansın, bütçe kaynakları savaşa değil sağlığa ve eğitime harcansın
  •