İşine geri dönmek için açlık grevi yapan Mahir Kılıç ölüm orucuna başladı

İşine geri dönmek için açlık grevi yapan Mahir Kılıç ölüm orucuna başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işten çıkardığı Mahir Kılıç, 99 gündür CHP İstanbul İl Binası önünde sürdürdüğü açlık grevini ölüm orucuna dönüştürdü. CHP yönetiminden hala ses yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde 11 yıl kadrosuz çalıştırıldıktan sonra 2017 yılında sırf kadro davası açtığı için işinden çıkarılan temizlik işçisi Mahir Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde başlayıp, Ankara CHP Genel Merkezi önünde devam ettirdiği açlık grevi eylemini 99 gündür CHP İstanbul İl binası önünde sürdürüyor.

Tek Talebi 12 Yıllık İşine Geri Dönmek

İzmir’de 184 gün, Ankara CHP binası önünde  67 gün açlık grevi yapan Mahir Kılıç, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde 99 gündür sürdürdüğü açlık grevinde, şeker ve su alımını da  keserek ölüm orucuna çevirdi.

CHP’nin görmezden geldiği iki çocuk babası Mahir Kılıç’ın bir tek talebi var, o da  hak kaybının iadesi ve 12 yıllık işine geri dönmesi.

Emek vererek sosyal haklarını kazandığı işi yerine verilen başka işleri geri çevirmesine CHP yönetiminden yapılan ‘Biz Mahir’e iş verdik, işi beğenmedi, çalışmadı’ eleştirilerine Artı Gerçek’e yaptığı açıklamayla yanıt veren Mahir Kılıç, “Ben 12 sene İzmir’in çöpünü temizledim. Bana taşeron bir firmada çalışmamı ve asgari ücret vermeyi teklif ediyorlar. Ben sendikal ve sosyal haklarımla birlikte kazandığım maaşımı geri istiyorum, onların verdiği sadakayı değil” yanıtı verdi.


Hiçbir CHP Yöneticisinin Verdiği Söz Yerine Getirilmedi

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘Seçimlerin ardından işine geri döneceksin’ sözü vermesinin üzerinden geçen sürede hiç bir gelişme yaşanmadığı için kandırıldığını düşünen Mahir Kılıç, Canan Kaftancıoğlu’nun söz verdiğini, bir çok milletvekilinin işine geri dönmesi için çalıştığını duyduğunu ama geçen sürede hiç bir gelişme yaşanmadığını söylüyor:

“Konuşulanlar var ama sonuç yok. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşülmüş işime geri döneceğimi söylemiş. Ama daha önce de söylemişti. İki kere kandırıldım, beni ailemle açlığa mahkum ettiler. İşsizlik maaşı dahi almam engellenmişken artık güvenim kalmadı.

CHP’nin Duyarsızlığı Nedeniyle Açlık Grevini Ölüm Orucuna Çevirdi

Açlık grevini CHP’nin duyarsızlığına tepki olarak ölüm orucuna çeviren Mahir Kılıç, yaklaşık 10 gün önce B1 vitamini, geçtiğimiz gün ise şeker ve su almayı kesti. Sağlık durumu giderek ağırlaşan Mahir Kılıç, CHP’nin her geçen gün ölüme yaklaşmasını izlemesine de tepki gösteriyor.

8 aydır çocukları ve eşinden ayrı belediye ve CHP binaları önünde hakkını arayan Mahir Kılıç, eğer hakkımı vereceklerse ellerini çabuk tutsunlar bu süreç bölye uzun sürmez zaten” derken, CHP’nin görmezden gelerek ölümüne göz yumduğu bir işçi olmak istemediğini söyledi.