İşlevsiz belediye istiyorlar

HDP’li belediyelere yönelik baskıları değerlendiren Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş başkan Yardımcısı Kaplan, uygulamaların hukuk garabeti olduğunu belirterek, ‘Belediyelerimiz işlevsizleştirmeye çalışıyorlar’ dedi

HDP, yerel seçimlerde kazandığı belediyelerdeki görevden almalara ve operasyonlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı gelişen siyasi darbenin devamıdır” denildi. HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzasıyla yapılan açıklamada, “Kayyım döneminde ortaya çıkan yolsuzluk, hırsızlık ve talan uygulamaları için halka hesap vermesi gereken zihniyet, her gün bir başka bürokratik yöntemle belediyelerimizi haksız bir şekilde işlevsiz kılmayı amaçlamaktadır” denildi.

Açıklamada, “Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri pasifize etmeye çalışan iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini de tanımadığını açık bir şekilde ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı gelişen siyasi darbenin devamıdır. Belediyelerimizin ve seçilmişlerimizin itibarlarını yok sayan bu uygulamalar bir an önce sona ermelidir. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırı politikalarına karşı kentin sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları da duyarlı olmaya ve oylarına sahip çıkmaya davet ediyoruz” denildi.

Mazbatası verilmeyenler

Açıklamada belediye eşbaşkanlığına seçilip mezbatası verilmeyenler şöyle sıralandı: Bağlar Belediye Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Leyla Atsak, Edremit Belediye Eşbaşkanı Gülcan Kaçmaz Sağyiğit, Tuşba Belediye Eşbaşkanı Yılmaz Berki, Tekman Belediye Eşbaşkanı Müzahit Karakuş ve Dağpınar Belediye Eşbaşkanı Abubekir Erkmen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Necati Pirinççioğlu, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Seher Kadiroğlu Ataş, Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Salih Kuday, Savur Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Yasin Kalkan, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Resul Kaçar, Erciş Belediyesi Eşbaşkanı Mahmut Pala’ya KHK’li oldukları gerekçesi ile mazbataları verilmedi.

  • Van’da Edremit ve Çaldıran ilçe belediyelerinin HDP’li iki meclis üyesi İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. Muş’ta ise, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan HDP İl Başkanı Ferhat Çakı ile Eşbaşkan Muhlise Karagüzel tutuklandı. HDP’li belediyelere yönelik görevden alma ve operasyonlara ilişkin HDP’den yazılı açıklama yapıldı.
  • Ayrıca yaklaşık 50 isime KHK’li olduğu gerekçesiyle belediye meclisi üyeliği verilmedi.
  • Erzurum Karayazı Belediye Eşbaşkanı Melike Göksü, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiası ile 7.5 yıl hapis cezası aldı.
  • Erzurum Karayazı Belediyesi Eşbaşkanı Burhanettin Şahin ve belediye meclis üyelerinin de aralarında olduğu 10 kişi gözaltına alındı. Yaklaşık bir hafta gözaltında tutulan eşbaşkan ve yönetici/üyeler, daha sonra serbest bırakıldı. (Açıklamada bu gözaltı sırasında HDP yöneticilerinden Nuri Kandemir’e, ailesinin gözü önünde, evinin içinde işkence edildiği; aynı şekilde eski meclis üyesi Erdem Kaya’nın yere yatırılarak kafasına silah dayandığı belirtildi.)
  • Beledilerin çeşitli mevkilerine seçilmiş olan 20 isim seçildikten sonra göz altına alındı.
  • Çaldıran Belediye Meclisi Eş Sözcümüz Faruk Demir ve Edremit Belediye Meclis Eşsözcümüz Medeni Özer İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.
  • İhbar olduğu gerekçesi ile Narkotik ve TEM ekiplerince savcılığın arama yazısı olmadan Kayapınar Belediye binası basılmış, kapılar kırıldı ve içeride arama gerçekleştirildi.