İstanbul Tabip Odası: Kürtaj listesi kararından geri adım atıldı

İstanbul Tabip Odası, bir ilçe sağlık müdürlüğünün sağlık kuruluşlarına gönderdiği yazıyı paylaştı. Yazıda “Talep edilen bilgi gereksinimi ortadan kalktığından söz konusu yazımıza işlem tesis edilmemesi” deniliyor.

İstanbul Tabip Odası (İTO), İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün sağlık kuruluşlarından polikistik over sendromu olan ve kürtaj yaptıran kadınların listesinin talep edilmesi kararının geri çekildiğini duyurdu.

İTO’nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda ilçe sağlık müdürlüğünün sağlık kuruluşlarına gönderdiği yazıya yer verildi. Gönderilen yazıda “Talep edilen bilgi gereksinimi ortadan kalktığından söz konusu yazımıza işlem tesis edilmemesi” denildi.

Karara ilişkin bianet’e konuşan İstanbul Tabib Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, ilçe sağlık müdürlüklerinin tek başına böyle bir karar veremeyeceğini ve kararın savcılık tarafından verilmiş olabileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında kentteki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında ‘polikistik over sendromu’ olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini İl Sağlık Müdürlüğü’nden istemişti. Emniyet’in ‘ivedi’ ve ‘gizli’ ibareleriyle gönderdiği yazının ardından İl Sağlık Müdürlüğü de ilgili kurumlardan listenin en geç 13 Eylül’e kadar kendilerine ulaştırılmasını talep etmişti.

Birgün gazetesinin 9 Eylül’de gündeme gertirdiği olaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise 10 Eylül’de bir açıklama yaparak liste talebini doğruladı: Açıklamada “Yazının amacının; soruşturma ihbar eden şahsa ulaşılamadığı ve soruşturmadaki bilgilerden ihbarcının 2017-2019 yılları arasında İstanbul İlinde ‘Polikistik Over Sendromu’ tanısıyla tedavi gördüğünün tespit edildiği anlaşıldığından, bu nedenle tarihler arasında bu tanıyla tedavi gören şahsın tespitine yönelik olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.