İstanbul toplu ulaşımında ‘normalleşme’ kararları

İstanbul Hıfzısıhha Kurulu’nda “yeni normal”de ulaşıma ilişkin kararlar alındı. Buna göre, ayakta yolcu taşıyan otobüs, metrobüs araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin 3’te 1’i kadar yolcu alınacak. Maskesiz kişiler hiçbir toplu ulaşım aracına alınmayacak.

İstanbul Hıfzıssıhha Kurulu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Valilik Lale Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım Bilim Kurulu ve Ulaşım Destek Komisyonu üyeleri, ilgili vali yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri, İETT ve Metro İstanbul yetkilileri katıldı.

Toplantıda Covid-19 pandemisiyle mücadele çalışmaları kapsamında, yeni normal dönemde İstanbul’da alınması gereken önlemlerle ilgili görüş ve öneriler değerlendirildi.

Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının 01.06.2020 tarih ve E.8567 sayılı Genelgesi ve İstanbul Toplu Ulaşım Bilim kurulu ve İstanbul Toplu Ulaşım Destek Komisyonu’nun 02.06.2020 tarihli toplantısında getirilen önerilerin değerlendirilmesi sonucu “Farklı özelliği ve niteliği olan araçlarda yolcu taşıma kapasitesine ilişkin sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla; ayakta yolcu taşıyan otobüs, metrobüs araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’ü kadar yolcu alınması, ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılması, araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmaması, ısrarla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulması, metro ve raylı sistem araçlarında oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si (AW-4 sayısının yarısı) kadar yolcu alınması, şehir hatları vapurları ve deniz motorlarında oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınması” kararlaştırıldı.

Maskesiz yolcu alınmayacak

Toplantıda ayrıca araçlara yolcu binişlerinde, maskesiz yolcu alınmamasına, tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına, araçların her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilmesine, duraklarda sosyal mesafenin muhafazası amacıyla işaretleme yapılmasına karar verildi.

Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği aktarılan açıklamada, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı belirtildi.

Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin ise Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.