İstanbullular geceyi parklarda geçirdi

Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen depremin ardından evlerine girmeyen bazı vatandaşlar, Halkalı'daki Hayat Parkı'nda bekledi. ( Mehmet Eser - Anadolu Ajansı )

Dün yaşanan şiddetli depremin ardından yurttaşlar geceyi açık alanlarda geçirdi.

Marmara Denizi’nin Silivri açıklarında dün saat 13.59 meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından, evlerine girmek istemeyen bazı vatandaşlar geceyi parklarda, arabalarında ve sahilde geçirdi. Silivri, Güngören, Bahçelievler ve Halkalı’da park ve bahçelerde çadırlarda kalarak ya da sohbet ederek sabahlayan yurttaşlar, geçmişte yaşadıkları 1999 depremini hatırladıklarını dile getirdi.

Geceyi dışarıda geçiren bir yurttaş, 1999 depremini de yaşadığını belirterek, “Öğleden beri beşik gibi sallanıyoruz. Birçok artçı sarsıntı oldu. Sosyal medyada da açıklamalar var ama bunu kimse bilemez ki. Saatini, dakikasını kimse bilemez ama yine de bizi tedirgin ediyor” dedi.

Bir başka yurttaş da 3 yaşındaki çocuğu ve eşiyle beraber dışarıda uyuyacaklarını belirterek, deprem sonrası ailesine telefonla ulaşmaya çalıştığını fakat uzun süre ulaşamadığını söyledi.

Yurttaş, “Aileme ulaşamamak beni tedirgin etti. Sonra eve geldim ve önceden de yaşadığım tecrübelerle gafil avlanmak istemedim. Evlere girme konusunda tedirginiz. Sabaha kadar bekleyeceğiz” diye konuştu.

Geceyi ailesiyle parkta geçiren bir başka yurttaş ise “Bugün burada yatacağız. Eğer yarın bir artçı olursa buradayız, olmazsa evimize gideriz” dedi.

Alana arkadaşıyla çadır kuran Sadettin Tantankeleş de geceyi dışarıda geçirme kararı aldıkları anlatarak, şunları söyledi: “Depremden sonra başta evde kalmaya karar verdik. Bütün sokak dışarıda yatıyordu. Biz de çimenlik alana çadır kurup güvenli alana geldik.”

Kızılay ve İBB’den gıda desteği

Türk Kızılay ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait araçlar da Silivri Kaymakamlığı’nın arkasındaki parkta bulunan alanda, geceyi dışarıda geçiren vatandaşlara çorba, çay, konserve gıda ve su dağıttı.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na bağlı bir araç ise alanda tedbir amaçlı bekletildi.

Bahçelievler’de kamp kuruldu

Bahçelievler’de deprem korkusuyla evine giremeyen vatandaşlar, parkta kamp kurdu. Yeniden deprem olacağı endişesiyle evinde duramayan bazı yurttaşlar, ilçedeki Milli Egemenlik Parkı’na akın etti. Aralarında okumak için İstanbul’a gelen öğrencilerin de bulunduğu vatandaşların bazıları çadır kurarken, bazıları halı sererek oturdu.

Kimi vatandaşlar evinden piknik tüpü getirerek çay pişirirken, kimileri termos tercih etti. Çaylarını içen vatandaşlar, parkta aralarında depremle ilgili konuştu.
Bahçelievler Belediyesi yetkilileri ise parka kurdukları stantta vatandaşlara çorba ve ekmek ikramında bulundu.
İl dışından okumak için gelen İstanbul’da üniversite okuyan 3 ev arkadaşı öğrenci de geceyi geçirmek için parkta kamp çadırı kurdu.

Öğrencilerden biri, deprem sırasında okulda bulunduklarını belirterek, çok korktuklarını söyledi. Aynı okulda okuduklarını ve ev arkadaşı olduklarını anlatan Küçük, eski bir binanın 6. katında kaldıklarını, bu nedenle tedirgin olduklarını dile getirdi. Küçük, aldıkları kararla burada çadır kurduklarını ifade etti.

Kaynak: Artı Gerçek