İşten atılan Ataşehir Belediyesi işçileri: Direnişimiz devam edecek

Genel-İş Sendikası, Ataşehir Belediyesi’nde işten çıkarılan işçilerin, belediye önünde yaptıkları oturma eyleminin 17′ inci gününde yaptığı basın açıklaması yaparak, “İşten çıkarılan işçiler işlerine geri alınana kadar mücadelemiz sürecek” dedi. 

Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş Sendikası), Ataşehir Belediyesi’nde işten çıkarılan Genel-İş temsilcisi Melike Şahin ve Güvenlik İşçileri Sendikası temsilcisi Alişan İpşiroğlu’na destek vermek amacıyla ve işe geri alınmaları için belediye önünde basın açıklaması yaptı. “Ataşehir Belediyesi işime, ekmeğine dokunma. Atılan işçiler geri alınsın” pankartının açıldığı eyleme Emek Partisi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, DİSK’e bağlı sendikalar ve çok sayıda işçi katıldı.

Basın açıklamasını Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan yaptı.

‘Belediyeler aile şirketi değil’

Ataşehir Belediyesi’nin toplu sözleşme hükümlerini görmezden gelerek, sendikal faaliyet yürüttükleri için işçileri işten çıkardığını belirten Arıkan, “Şunu çok açık şekilde ifade edeyim ki; bizler onuru ve namusu ile evine ekmek götürmekten başka bir amacı olmayan insanlarız. Belediyeler kimsenin aile şirketi değildir. Buralar halkın ve emekçilerin alın teri ve mücadelesi ile kazanılan yerlerdir. Asıl sahipleri bizleriz ve halka hizmet ediyoruz” dedi.

‘Mücadelemiz devam edecek’

Ataşehir Belediyesi’nde ücretlerin zamanında yatırılmadığını kaydeden Arıkan, “Zor şartlarda ay sonunu ucu ucuna getirmeye çalışan işçilerin ücretleri taksitlendirilerek yatırılıyor. Bu durumun kabul edilemez olduğunu söylediğimizde ve bu olumsuzluğa yönelik çalışma yürüdüğünüzde işten atılmalarla karşılaşıyoruz” diye belirtti. Belediyenin bahçeye zabıta araçları çekerek eylem yapılmasına izin vermediklerine dikkat çeken Arıkan, “Tüm müdürlüklerde işçi ve temsilci arkadaşlarımıza çok yoğun şekilde mobbing ve baskı uygulanmaktadır. Bu olumsuzluklara ve en önemlisi işçi çıkarma ve ücret geciktirmelerin kanıksatılmasına izin vermeyeceğiz. Korkmuyoruz, yılmayacağız ve bu onurlu mücadelemiz kazanımla sonuçlanıncaya kadar direnişimiz yükselerek devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Maltepe Belediyesi’nde 500 işçi eyleme geçti

Ardından söz alan Genel-İş örgütlenme uzmanı Gökhan Keskin ise, Maltepe Belediyesi’nde işten çıkarılan Alkan Okuducu’ya destek verdiği için sendikalarına bağlı üç işçinin daha Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkarıldığını hatırlatarak, “500 işçi bu uygulamalara karşı durmak için şuan Maltepe Belediyesi önünde eyleme geçti” dedi.

Basın açıklamasının ardından işçiler, Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkarılan işçilere destek vermek amacıyla bulundukları şantiyeye doğru yola çıktı.

Kaynak: M:A