İzmir Barosu: “Suruç için mücadele etmeye devam edeceğiz”

İzmir Barosu: “Suruç için mücadeleye devam edeceğiz”

İnsan Hakları Haftası kapsamında İzmir Barosu’nun düzenlediği etkinlikte Suruç Katliamı’nda yaralananlar ile yakınlarını kaybeden ailelerin adalet arayışı konu oldu

İzmir Barosu’nun İnsan Hakları Haftası kapsamında düzenleyeceği etkinlerin ilki Suruç Katliamı’nda yaralanan ve yakınlarını kaybeden ailelerin adalet arayışına ilişkin bir panel gerçekleşti.

İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Deman Güler tarafından yapılan açılış konuşmasında “10 Aralık İnsan Hakları günü Evrensel Beyanname’nin ilanının kutlandığı gündür. İzmir Barosu İnsan Hakları Haftası etkinliklerini bu kapsamda düzenliyoruz. Beyanname’nin ilk maddesi insanlar, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar der. Suruç’ta hayatını kaybeden insanlarımız barışı ve kardeşliği savunuyorlardı. Biz de bu kardeşlik duygusunu yükseltmek gerektiğine gönülden inanıyoruz. Suruç benzeri olayların tekrar yaşanmaması için bir aradayız ve hep birlikte olmaya devam edeceğiz.” ifadeleri yer aldı.

“Katliamda sorumluluğu olan herkes yargı önüne çıkana kadar mücadeleye devam edeceğiz!”

İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel ise Suruç’ta yaşananların unutturulmak ve sorumluları tespit edilmiş gibi gösterilmek istendiğini söyleyerek “Katliamının ilk duruşması ancak 21 ay sonra görülebildi, katliamcıya yol verenler, onu görmezden gelenler, katliam yerine kadar ulaşmasını sağlayanlar hiçbir biçimde soruşturmaya dahil edilmedi” şeklinde konuştu. Devam eden yargılamaya İzmir Barosu olarak destek verdiklerini, gerçek faillerin ortaya çıkarılması için mücadele ettiklerini ifade eden Av. Özkan Yücel “Biz bu katliamda sorumluluğu olan herkes yargı önüne çıkarılana, herkes hak ettiği cezayı bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Toplumun vicdanında Suruç hala kanıyor”

Panelin yöneticiliğini yapan Av. Kamil Ağaoğlu, ülkede insan hakları mücadelesini temel gündeminin katliamlara karşı mücadele olduğunu ifade ederek Suruç Katliamı’nın bugün hala içinde yaşadığımız sıkıntılı dönemin başlangıcı olduğunu ifade etti.Suruç Katliam’ında yaralanan Dr. Çağla Seven, devletin katliamı engellemediği gibi adaleti sağlamak için de hiçbir şey yapmadığını söyleyerek  “Katliam mağdurları olarak taleplerimizi, yaşadıklarımızı anlatmamız dahi engelleniyor. Bir şekilde toplumda unutturulma, toplum nezdinde kriminalize edilme üzerinden bir ayrıştırma yaratılmaya çalışılıyor. Ama biz hala toplumun gözünde oraya oyuncak götüren gençleriz. Toplumun vicdanında Suruç hala kanıyor” ifadelerine yer verdi.

“Adalet tozlu raflarda duruyor”

Suruç Katliamı’nda oğlunu kaybeden Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Feti Aydın ise “Biz çocuklarımızın öldüğüne inanmıyoruz. Bizim çocuklarımız yaşıyor ve binlerce çoğaldılar. Adaletse, şu anda tozlu raflarda duruyor” şeklinde konuştu.

Suruç İçin Adalet Platformu’ndan Av. Gülhan Kaya, aradan geçen bunca zamana karşı Suruç davasının hala çok başında olunduğunu ifade ederek Suruç Katliamı yaşandıktan sonra sürekli olarak Suruç Katliamı aydınlatılmazsa yeni katliamların önü açılır dediklerini ve bu sorumlulukla hareket ettiklerini ifade etti.  Av. Kaya, “Eğer Suruç katliamı soruşturması tam manasıyla gerçekleştirilmiş ve katliamın tüm sorumluları cezalandırılmış olsaydı 10 Ekim Katliamı da gerçekleşmezdi” tespitinde bulundu.

Etkinlikler 7-14 Aralık tarihleri arasında devam edecek

Panel, izleyicilerin katliam hakkında görüşlerini paylaşmaları ve katılımcılara yönelttikleri sorular ile sona erdi. İzmir Barosu İnsan Hakları Haftası 7-14 Aralık tarihleri boyunca ifade özgürlüğü, mülteci hakları, engelli hakları, sosyal haklar, çocuk hakları gibi farklı alanlarda gerçekleştirilecek etkinliklerle devam edecek.

İnsan Hakları Haftası kapsamında 9 Aralık Pazartesi günü TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve İHD eski başkanı Akın Birdal’ın konuşmacı olarak yer alacağı etkinliğin yanı sıra 14 Aralık Cumartesi günü CHP eski dönem milletvekili Eren Erdem ile Serpil Kemalbay’ın katılım sağlayacağı paneller gerçekleşecek.