İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde LGBTİ tartışması

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde “LGBTİ” tartışması kapanmıyor.

LGBTİ+’ların varlığını ve kent hakkını inkâr eden ayrımcı muhafazakâr siyasetin temsilcisi AKP’li meclis üyelerinin homofobik ve transfobik nefret söylemleri ile bir kez daha “LGBTİ tartışması” yaşandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı 1. Birleşimi’nde söz alan AKP’li Üye Burçin Kevser Tourchian bir kez daha Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun adı ve logosunun renklerini gündeme getirdi.

Nakarat halinde “kaygı ve hassasiyet”lerini tekrar eden AKP’li Meclis Üyesi, (yayın akışında süre 24’ten itibaren) belediye bütçesinden Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu çalışmalarına ayrılan payın Başkan Tunç Soyer’in 31 Mart yerel seçimler öncesi imzaladığı “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik Protokol Metni” taahhütlerine harcanacağı eleştirisi getirdi.

“Kadın Erkek Eşitliği” isminin “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” olarak değiştirilmesine karşı AKP’li Meclis Üyelerinin eleştirilerini tekrar eden Burçin Kevser Tourchian, “toplumsal cinsiyet” ile kastedilenin “LGBTİ” olduğunu söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yönelik sözlerini sarf etmeye devam eden AKP’li Meclis Üyesi Burçin Kevser İp, “LGBTİ+ Dostu Belediyecilik” için Belediye Başkanı’nın protokol imzaladığı “LGBTİ ve bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin farkındalık ve görünürlük için yaptıkları çalışmalar”dan bahsetti ve bu çalışmaları “tehlike” olarak anlattı.

“Doğuştan veya genetik sebeplerle hormonal durumları da göz önüne alınarak kendi cinsiyet noktasında var olduğundan farklı hissedenler insanlık tarihi boyunca var olmuştur ve var olmaya da devam edecektir” ifadelerini kullanan AKP’li Meclis Üyesi, Onur Yürüyüşleri’nde “sekiz yaşında cinsel obje gibi giydirilmiş çocuk” yürütüldüğünü söylerken hızını alamayarak Los Angeles Onur Haftası’nı da eleştirdi.