İzmir İHD: İnkar Suçun Devamıdır, Yüzleşin

İHD İzmir Şubesi, 1915 yılında kateldilen Ermeni aydınları andı. İHD, devlete “İnkar suçun devamıdır” diye seslenerek yüzleşmeye çağırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle yaptığı eylemi, bu hafta 105 yıl önce katledilen Ermeni aydınlar için gerçekleştirdi.

Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada konuşan İHD Şube Yöneticisi Caner Canlı, “Dünya’da gözaltında kaybetmenin tarihi, Fransa’daki Alman İşgal Kuvvetleri Komutanlığı’nın “Gece ve Sis” adını verdiği kararnameye göre, tutukladığı binlerce Fransız direnişçiyi gece trenleriyle Almanya’ya götürmesi ve yok etmesiyle başlatılır” diyen Canlı, oysa bu tarihin 105 yıl önce 24 Nisan 1915’te Ermeni aydınların gözaltına alınarak kaybedilmesiyle başladığını söyledi.

105 yıl önce yaşananları hatırlatan Canlı, katledilen Ermeni aydınlarının bir mezar taşlarının bile olmadığını, resmi kayıtlara da “firar ettiler” ya da “serbest bırakıldılar” diye yazıldığını söyledi.

”24 NİSAN, DEVLET ELİYLE ERMENİLERİN VARLIĞINA SON VERİLMESİNİN BAŞLANGICI”

“24 Nisan İstanbul tutuklamaları Ermeni varlığına devlet eliyle son verilmesinin başlangıç noktası oldu” diyen Canlı, şöyle devam etti: “Onlar yok edilerek Ermeni halkının kamuoyu oluşturması, sesini duyurması engellendi ve bir halk tüm varlığıyla bu topraklardan silindi. Devleti yönetenler, resmi inkarcılık üzerine inşa ettikleri politikaları ile bu hakikati ulaşmaz kılarak, toplumun gerçeklerle yüzleşmesini imkansızlaştırdı.”

”HİÇBİR İNSANLIK SUÇU GEÇMİŞTE KALAMAZ”

“Hiçbir insanlık suçu geçmişte kalmaz” diye vurgulayan Canlı, “İnkâr edilen, yüzleşilmeyen, hesaplaşılmayan her suç bir sonraki suça yataklık ederek sistematikleşir. İnkâr edilen, yüzleşilmeyen, hesaplaşılmayan insanlık suçları derin devlet geleneğinin ve devlet şiddetinin devam etmesini sağlar” şeklinde konuştu.

”DEVLETE ÇAĞRI: İNKAR SUÇUN DEVAMIDIR”

Hakikat ve adaletin iç içe olduğunu vurgulayan Canlı, 24 Nisan’ın 105 yılında devleti yönetenlere seslendi: “İnkâr en kapsamlı insan hakları ihlalidir. İnkar suçun devamıdır. İnkara son verin! Bu topraklarda işlenen bütün insanlık suçlarını kabul edin!”

”TOPLUMA ÇAĞRI: GERÇEĞİ BİLME HAKKINA SAHİP ÇIKIN”

Canlı bir de topluma seslendi: “Sizi yıllardır yönetenlerin; gerçekle aranıza ördüğü inkar ve suskunluk duvarının esiri olmayın! Gerçeği bilmek hakkınıza sahip çıkın.”

İHD Yöneticisi Canlı sözlerini, mezarsız bırakılan Ermeni aydınlara seslenerek tamamladı: “Unutmamız üzerine kurulan inkar politikalarına inat gerçeği yaşatacağız; sizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız…”