İzmir ‘iklim grevi’ne hazırlanıyor

İklim konusunda dünya çapında yapılacak 20 Eylül grevi için İzmir’de de çalışmalar yapılıyor. İzmirli iklim eylemcileri 7 Ağustos’ta buluşacak.

Gezegenimiz için iklim krizi geri döndürülemez sonuçlarıyla birlikte artık kapıda. Artık dünyanın birçok yerinden her gün daha fazla felaket haberi geliyor ve çevre örgütleri Türkiye’nin iklim krizinden muaf olmayacağı yönünde uyarılar yapıyor. Dünyada iklim krizine dair hükümetlerin etkili adımlar atması için her geçen gün daha fazla insan bir araya gelirken, Türkiyeli iklim eylemcileri de dünya çapındaki bu harekete destek veriyor.

İzmirli iklim eylemcileri 7 Ağustos’ta Tabip Odası’nda bir araya gelecek. Saat 18.00’de başlayacak toplantının amacı, 20 Eylül’de dünya çapında yapılacak iklim grevine kadar farkındalığı artırmak.

‘KRİZİ ÖNLEMEK İÇİN DÜNYAMIZIN ARTIK 12 YILI KALDI’

‘Sıfır Gelecek’ adıyla çağrı yapan İzmirli iklim eylemcileri Hükümetler Arası İklim Paneli’nden (IPCC) yapılan uyarıyı hatırlatıyor: “Krizi önlemek için dünyamızın artık 12 yılı kaldı. Aksi takdirde bizi geri döndürülemeyecek; içinde açlığın, susuzluğun, sefaletin ve yeni göç akınlarının olacağı bir kaos bekliyor. Şirketlerin kârı uğruna sayısı on milyarları bulan tüm canlıların hayatlarının hiçe sayılmasına karşı biz de harekete geçeceğiz.”

Yapılan çağrıda ayrıca, geçtiğimiz aylarda yaptığı eylemlerle adını tüm dünyaya duyuran Greta Thunberg’in başlattığı çalışmaya da değinildi ve, “Bu hareket sayesinde, başta İngiltere, İrlanda olmak üzere Avrupa’da hükümetler harekete geçmeye zorlandı. İngiltere iklim krizine karşı olağanüstü hâl ilan etti” vurgusu yapıldı.

KARBON SALINIMINA KARŞI SON TARİH 2030

Buna göre, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de karbon salınımı 2030’a kadar sıfıra indirmesi gerekiyor. Türkiye’deki çevre örgütlerinin talebi ise hükümetin ve yerel yönetimlerin iklim konusunda acilen etkili adımlar atması. Sıfır Gelecek de 20 Eylül’deki genel greve kadar İzmir’in birçok semtinde, iş yerlerinde ve okullarda farkındalığı artırma çalışmaları yürütecek.