İzmir ve Muğla’da orman yangını: Köyler boşaltılıyor

Muğla’nın Milas ve Bodrum ilçelerindeki ormanlık alanlarda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor.

Rüzgarın etkisiyle yayılan alevlere Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre orman bölge müdürlüklerine ait sekiz helikopter, çok sayıda arazöz ve yaklaşık 150 orman işçisiyle müdahale ediliyor. Sarp bölgede etkili olduğu için karadan müdahalede güçlük çekilen alevlerin yayılması kısmen durdurulsada kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Muğla Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci, “Yangın kanyonun içinde devam ediyor. Alevlerin kanyonun dışına çıkmaması için ekiplerimiz canla başla çalışıyor” açıklaması yaptı.

Aynı saatlerde Bodrum’un Gökpınar ve Bayır mahalleleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına Muğla Orman Bölge ve çevre bölge müdürlükleri bünyesindeki 8 helikopter ve çok sayıda arazöz ve orman işçisiyle müdahale ediliyor.

İZMİR’İN URLA İLÇESİNDE MAHALLELER TAHLİYE EDİLİYOR

Aynı saatlerde İzmir’in Karabağlar ve Urla ilçelerinde çıkan orman yangınlarında da diğer bölgelerde olduğu gibi kontrol altına alma ve söndürmede güçlük çekiliyor.

Urla’nın Yağcılar ve Demircili mahalleleri arasındaki ormanlek alanda çıkan yangın, şiddetli rüzgarın etkisiyle Demircili Mahallesi yönüne ilerledi. Yangına, 3 yangın söndürme helikopteri ve 14 arazözle müdahale edilse de çevre illerden takviye ekiplerin istendiği bildirildi.

Yağcılar bir mahallenin tahliyesine başlanırken, Urla Kaymakamı Önder Can,yangın nedeniyle yoğun duman altında kalan Demircili Mahallesi’nde tahliye çalışması başlatıldığını açıkladı.

Karabağlar’ın Tırazlı Mahallesi yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangına 4 helikopter ve 15 arazözle müdahale edilirken, rüzgar nedeniyle alevlerin yayılma ihtimaline karşı ekip sayısının artırılacağı belirtildi.

Urla Kaymakamı Önder Can, yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle yoğun duman altında kalan Demircili Mahallesi’nin tahliye edildiğini bildirdi.

 

Kuzey Ormanları Savunması@kuzeyormanlari

Biri sönmemişken diğeri başlıyor. İzmir alevler içinde!

Milas’ın ardından, geçtiğimiz hafta da yanan Bodrum Mumcular’da ikinci bir yangın daha başladı.

Gökpınar ve Bayır köyleri arasında ormanlık alanda çıkan yangına müdahale için, Milas’taki OBM ekiplerinden kaydırma yapıldı.

Yerleştirilmiş video

62 kişi bunun hakkında konuşuyor

Urla’da, Yukarı Orhanlı Köyü’ne sıçrayan yangın nedeniyle köy boşaltılırken, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz da yangına ilk dakikadan itibaren ekiplerle müdahale edildiğini belirtti. Alevlerin Menengeç Koyu’na doğru devam ettiğini aktaran Oğuz, “Yangınla mücadele araçlarının ulaşımını kolaylaştırmak için mümkün mertebe Demircili-Yağcılar bölgesine giden yolları lütfen kullanmayalım” açıklaması yaptı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: CİDDİYE ALMAMIZ GEREKEN BİR YANGIN

Tırazlı Mahallesi’ndeki söndürme çalışmalarını helikopterle havadan denetleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tekketepe Gözetleme Kulesi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Can kaybı da olabilir uyarısı yapan Pakdemirli, helikopterle yangın bölgesine inerken tehlike atlattıklarını da belirtti:

“Şartlar çok zor. Şu anda saatte 60-70 kilometreye varan rüzgar altında çalışmaya devam ediyoruz. Orman Genel Müdürümüz bölgeye intikal etti ancak olumsuz hava şartlarından dolayı iniş sağlayamıyor. 40 üzerinde arazöz, 8 helikopterle yangına müdahale ediyoruz. Onlarca iş makinesi ve ciddi anlamda personelle müdahale ediliyor. Yangın büyük bir yangın olmamakla beraber rüzgarın yangını taşıma potansiyeliyle ciddiye almamız gereken bir yangın. Orman teşkilatı tüm ekipleriyle burada. Can kaybı da olabilir ama vatandaş yöneticilerini başında istiyor. Türkiye’deki yangınlara toplam 23 helikopter, 250 arazöz, bin personel ve 35 dozerle müdahale ediyoruz. Kamunun tüm kurumları çalışıyor. Üzerindeyiz. Hava şartlarının olumsuzluklarına rağmen inşallah en yakın zamanda tüm yangınları kontrol altına almayı hedefliyoruz.”