İzmir’de belediye işçileri yarım gün iş bıraktı

İzmir’de Genel-İş üyesi belediye işçileri,  13 Kasım Çarşamba günü, kıdem tazminatının gaspına karşı, ücretlerin artırılması ve vergide adalet için yarım gün iş bıraktı.

İzmir’de DİSK’e bağlı Genel-İş üyesi belediye işçileri, kıdem tazminatının gaspına karşı, ücretlerin artırılması ve vergide adalet için yarım gün iş bıraktı. İş bırakma eyleminin ardından DİSK Ege Bölge Temsilciliğine bağlı sendikaların da katılımıyla kitlesel bir basın açıklaması yapıldı.

İtfaiye, İZSU acil birimi ve ESHOT dışında, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde birçok birimde çalışan işçiler, yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. İş bırakma eyleminin ardından DİSK’e bağlı diğer sendikaların da katılımıyla Konak Eski Sümerbank önünde gerçekleştirilen kitlesel basın açıklamasına DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreteri Cafer Konca ile Genel-İş Genel Merkez yöneticileri katıldı.

“Zamlara dur demek için, adaletli bir vergi sistemi için sokağa” diyen DİSK üyesi işçiler, “Ücretlerimiz artsın vergi yükümüz azalsın”, “Vergi adaleti istiyoruz” sloganlarını attı.

“Bu ücretlerle ve bu vergilerle geçinemiyoruz” diyen işçiler insanca bir ücret ve vergi adaleti talep etti.

Kaynak: Evrensel / 13 Kasım 2019