İzmir’de Demokrasi Nöbeti ikinci gününde: “Direnmeye devam edeceğiz”

İzmir’de başlatılan demokrasi nöbeti ikinci gününde devam ediyor. HDP İzmir İl Eşbaşkanları Besriye Tekgür ile HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Şevin Coşkun, Ayşe Sürücü, Habip Eski, Mahmut Toğrul bugün de Alsancak’ta ki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde “Adalet için demokrasi” pankartı arkasında buluştu.

Eylemde konuşma yapan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul yanyana duruşu gerçekleştirebildikleri takdirde AKP-MHP faşizmini yeneceklerini kaydetti. “Yanyana durduğumuz zaman AKP/MHP faşist iktidarı gücünü kaybediyor” diyen Toğrul, HDP’nin demokrasiden yana ortaya koyduğu mücadele ve tavrın bugün iktidar tarafından cezalandırıldığını söyledi.

TOĞRUL: DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ

İktidarın 23 Haziran ve 31 Mart seçimlerinin öfkesini çıkarmak istediğini söyleyen Toğrul, şunları söyledi: “Biz bu zulme karşı direnmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. İktidarın her alana yönelik saldırılarını hatırlatan Toğrul, şöyle devam etti: “Biz mücadelemiz sonuç alana kadar, Demokrasi güçleriyle bu ülkede hukuku tesis edene kadar, bir arada yaşamı inşa edene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Toğrul İzmir halkına seslendi, AKP-MHP faşizmine karşı mücadele çağrısı yaptı.

BASININ HABER TAKİBİ ENGELLENDİ

Polis, bugün de HDP’lilerin etrafını ablukaya aldı. Haber takibi yapmaya çalışan gazetecileri de alandan uzaklaştırmaya çalıştı. Polise tepki gösteren HDP Iğdır Milletvekili Habip Eski, “Basının işini ne zaman bitireceğine siz karar veremezsiniz. Siz basına müdahale edemezsiniz. Burada bu ablukayla suç işliyorsunuz, hukuku  bilmiyorsunuz” dedi.

BARIŞ ANNELERİ’NİN ZİYARET ENGELLENDİ

Bu arada nöbet eylemi Barış Anneleri ziyaret etmek istedi. Ancak, “yasak” olduğu gerekçesiyle Barış Anneleri’nin HDP milletvekillerinin bulunduğu geçmesi engellendi. Bunun üzerine milletvekilleri polis barikatının dışına çıkarak Barış Anneleri’nin yanına gitti.