Jandarma kadın tutukluların koğuşuna zorla girdi: Tutuklular darp edildi

Bakırköy Kadın Cezaevi’nde jandarmalar siyasi tutukluların bulunduğu B/6 koğuşuna baskın düzenledi. Tutuklular darp edilirken, Esin Kavruk isimli tutuklu zorla koğuştan alındı.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne jandarma robokoplarla zorla girdi. Siyasi kadın tutukluların kaldığı B/6 Koğuşu’na düzenlenen baskında tutuklular saçlarından sürüklendi, darp edildi.

ETHA’nın haberine göre dün gerçekleşen baskın ve darp, tutukluların aileleriyle yaptığı görüşmede öğrenildi.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan Esin Kavruk’un DNA örneği alınması için koğuşa giren askerlere tepki gösteren tutuklular, saçlarından sürüklenerek darp edildi. Ardından 5 saat hücrede tutuldu.

Tutuklanmasına rağmen gözaltına alınmak istendi

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan ve Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde tutulan Esin Kavruk, TMŞ polisi ve savcılığın talebi üzerine cezaevinden gözaltına alınmak istenmiş, tutuklular Kavruk’u vermeyeceğini duyurmuştu.

Kavruk’un avukatı Gülizar Tuncer konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

“Esin Kavruk’un düşünce açıklaması nedeniyle tutuklandı, bir örgüt üyeliği ya da eylem söz konusu değil. Yani bedeni üzerinde biyolojik bir işleme gerek yok; kan, tükürük örneği gibi şeylerin alınmasına gerek yok. Ama buna rağmen TEM polislerinin talebiyle 11 Kasım günü rızası olmaksızın Adli Tıp’a götürüyorlar. Esin bu uygulamayı reddettiğini ifade ediyor ve Esin aleyhinde tutanak tutuyor. Daha sonra 14 Kasım’da Bakırköy Cezaevi müdürü ve başgardiyan Esin’i çağırıyor ve yeni bir kararı -ki daha önceki de tebliğ edilmedi- sözlü olarak bildiriyor. Kendisi kabul etmezse savcılık ve TEM polisi talimatıyla zorla uygulamanın gerçekleşeceği söylenmiş. Esin durumu koğuştaki arkadaşlarına anlatınca, onlar da Esin’i kesinlikle polise teslim etmeyeceklerini söylemiş. Bunun üzerine cezaevi müdürü ve başgardiyan ‘o zaman biz robocop eşliğinde koğuşu basar, seni alır, kapının önünde bekleyen TEM polislerine teslim ederiz’ demişler.”