Japon solunun dikkat çeken tasarımları – Kavel Alpaslan

Marksist yazıların 30 ciltlik derlemesi için yapılmış tanıtım tasarımı. (1928)

Spartakistlerin Almanya’da başarısızlıkla sonuçlanan devrim girişimini anma ve bu esnada hayatını korkunç bir şekilde kaybeden komünistler Rosa Luxemburg-Karl Liebknecht için yapılan bir tasarım.

Hristiyan pasifist ve sosyal reformcu Abe Iso ve Kagawa Toyohiko tarafından köylü ve şehirli genç işçieri ‘işbirliği ve inşa’ bayrağı altında eğitime davet eden bir tasarım. (1935)

Yine aynı Marksist yazılar ciltleri için yapılan bir başka tanıtım afişi. (1928)

Proleter Grafik’in Kasım sayısında yayınlanan, Proleter Gazete’nin tanıtımı. Lenin portresi yer alan tasarımda yazan kimi ifadeler şöyle: “Günlük proleter gazeteyi bir gerçeğe dönüştür!”, “Proleter Grafik’i proleter ailelere dağıt!”, “Proleter Gazete’nin savunması çok yaşasın!” (1928)

1920’lerin başında Japonya Komünist Partisi kurulsa da yasal faaliyete çabuk ulaşılamaz. O dönem yasadışı olan partinin Zenei (Öncü) isimli yayınındaki tasarımda yer alan ifadeler şöyle: “Bak! Prolerya sanatının tek mücadeleci dergisi biziz! Yeni sanatın en iyi rehberini oku!” (1928)

Aylık Taishu (Kitleler) dergisinin ‘İşçi sınıfının eleştirel tartışma dergisi’ beyanıyla çıkan yayını (1929)

Ulusal Köylü Sendikası’nın ikinci kez düzenleyeceği yıllık toplantısının duyuru tasarımı. (1929)

Onlarca işçisini çıkaran Jiji Gazetesini hedef alan tasarım, işçi sınıfına sözkonusu ‘gerici’ gazeteyi satın almayı ve okumayı reddederek onu ‘gömme’ çağrısı yapıyor. (1931)

Kanto bölgesindeki işverene karşı gidilen greve destek için yapılan tasarım. ‘Nakomonmae’ye kanın yağmur olup yağacağını’ söyleyen tasarımda zincir, bambu ve tüfek önemli semboller olarak karşımıza çıkıyor. (1932)