Kadıköy’de 10 Ekim anmasına polis saldırdı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. yıldönümünde İstanbul Kadıköy’de yapılan eyleme polis saldırdı, 1’i çocuk 10 kişi gözaltına alındı. Saldırı ve gözaltıların ardından ara sokakta yeniden toplanılarak yapılan açıklamada mücadele kararlılığı ifade edildi.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 4. yılında İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesi önünde toplanılarak, “Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. Basın açıklaması okunduğu sırada, alanda atılan “Katil devlet hesap verecek!” ve “Bijî berxwedana Rojava!” sloganlarını bahane eden polis kitleye saldırdı. Saldırıda gözaltına alınanlar olurken, kitle çarşıya doğru sürüldü.

Kadıköy sokaklarında polisin saldırıları sürerken, protesto da sürdü. Gözaltı yapılmasına çevrede bulunanlardan tepki gösterenler ve engel olmaya çalışanlar oldu.

‘Ne unutacağız, ne affedeceğiz’

Saldırıların ardından Antikacılar Sokağı’nda toplanılarak bir açıklama gerçekleştirildi. Tüm katliamların hesabının sorulması için mücadeleyi büyütme çağrısı yapılan açıklamada, “Bir kez daha mücadele kararlılığımızı bu sokaklardan yineliyoruz: Ne unutacağız, ne affedeceğiz; hesap sormak için sokaklarda olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.” denildi. Açıklama, “Katil devlet hesap verecek!” sloganıyla sonlandırıldı. Ardından, gözaltıları karşılamak için Vatan Emniyet önüne geçildi.

Gözaltındakiler yarın Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürülecek

Polis saldırısı sırasında 1’i 18 yaşından küçük 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ilk olarak İskele Karakoluna götürdü, burada avukatlar içeri alınmadı. Gece yarısına doğru, 9 kişi Vatan Emniyet’e, 18 yaş altı bir kişi ise Çocuk Şube’ye götürüldü.

Vatan Emniyet’e götürülen Ersin Yükselir, Kaan Ünal, Yiğit Can Demir, Ozan Aslan, Can Şaşmaz, Rıza Yurtsever, Ahmet Ediz Kankur, Göksel Kılıç ve Ahmet Tarık Koçar’ın ifade işlemleri saat 1 sularında bitti. Avukatlar, yarın Kartal’da bulunan İstanbul Anadolu Adliyesi’ne götürülecekleri bilgisini paylaştı.

11 EKİM 2019 CUMA – Gece Vatan Emniyet’te tutulan ve bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne getirilen 9 kişiyi, savcı ifade almadan adli kontrol talebi ile Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Yurtdışı çıkış yasağı ve haftada bir gün imza ile serbest bırakıldılar.

10 Ekim katliamı anmasında polis saldırısı nedeniyle tamamlanamayan açıklama