Kaldıraç, ‘Asgari Ücret, Ekonomik Kriz, Genel Grev Genel Direniş’ etkinliğine çağırıyor

Kaldıraç’ın ekonomik kriz, yansımaları, asgari ücret ve direnişlerle ilgili yapacağı etkinliğe DİSK yönetim kurulu üyesi Kanber Saygılı, Cargill direnişinden Tekgıda-İş Bursa örgütlenme sorumlusu Suat Karlıkaya, Birleşik İşçi Kurultayı’ndan Ali Mişe ve Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür katılacak.

‘Asgari Ücret, Ekonomik Kriz; Genel Grev Genel Direniş’ başlığıyla düzenlenen etkinlik 25 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’da Kadıköy Tellalzade sokaktaki Eğitim-Sen 2 No’lu şubede yapılacak.

‘Ekonomik Kriz Ve Yansımaları’ başlığıyla Gazete Duvar yazarı Bahadır Özgür konuşmacı olacak.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ekonomik kriz karşısında sendikaların görevlerini ve ne yapması gerektiğini ‘Sendikalar Ne Yapmalı’ bölümünde anlatacak.

Cargill direnişçisi ve aynı zamanda Tekgıda-İş Bursa Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya ise ‘Direnişler Nasıl Kazanılır ve Cargill Örneği’ başlığında işçi direnişlerini işleyecek.

Son olarak Birleşik İşçi Kurultayı’ndan Ali Mişe ‘Genel Grev Genel Direniş’ bölümünde Kurultay olarak yaptıkları genel grev çağrısını anlatacak.

Kaldıraç’ın etkinlikle ilgili yaptığı çağrı metninden:

“Sömürü, yağma, rant düzeninin kaçınılmaz sonucu olarak derinleşen ekonomik krizin faturası işçi-emekçilere, yoksul halka kesiliyor. Üst üste gelen zamlar, artan vergiler, biriken borçlar, büyüyen işsizlik, maaşların erimesi faturayı kesmenin yöntemleri arasında. Son dönemde %6-8 ücret artışları ile kapatılan toplu iş sözleşmeleri, 2020 asgari ücretinin AGİ dahil 2324 TL olarak belirlenmesi ile işçi-emekçilere açlık ve yoksulluk koşulları dayatılmakta.

İşçi sınıfı, bu saldırılar karşısında büyük oranda örgütsüzdür, yanındakine karşı güvensiz durumdadır. Sendikaların bir kısmı patronlara terk edilmiştir. Bu tabloya karşın işçilerin direnişi artmaktadır. Cargill, metal işçileri, maden işçileri, market-depo işçileri, tekstil işçileri, belediye işçileri ve daha birçok koldan işçilerin eylemleri, direnişleri artmakta, gelişmektedir. Yakın dönemde Trelleborg’da gördüğümüz gibi direnişlerin büyük çoğunluğu kazanımla sonuçlanmaktadır.

Asgari ücret, TİS süreçleri, grevler karşısında lokavtlar sermaye sınıfının kavga davetidir. İşçi sınıfının ise bu davete icabet etmekten başka seçeneği yoktur. Şimdi insanca yaşanabilir bir ücret için, aşağılanmaya son vermek için, kazanılmış haklarımızı korumak için, “Biz de varız” demek için genel grev örgütleme zamanıdır. Birbirinden kopuk gelişen tepkileri ve eylemleri birleştirmek, bir bütün olarak harekete geçmek için genel grev örgütleme zamanıdır.”