Kapitalizm: Pandemi Sürecinde Amerikan Milyarderler Hiçbir Şey Yapmadan Servetlerini Katlarken, Açlık Sınırında Yaşayanların Sayısı İki Katına Çıkacak!

Pandemi sürecinde Amerikan milyarderlerin servetlerinde kaydedilen hareketlilik, kapitalizmin eksiksiz bir özeti niteliğinde

Dünya genelinde açlık sınırının altına yaşayan nüfusu iki katına çıkaran, yüz milyonlarca insanın işsiz kaldığı ve kapitalizmin eşitsizliğinin çarpıcı biçimlere yeniden gözler önüne serildiği pandemi sürecinde Amerikan milyarderler, hiçbir şey yapmadan servetlerini 434 milyar dolar artırmayı başardı.

Vergi Adaleti İçin Amerikalıların Politika Çalışmaları Enstitüsü’nün Eşitsizlik Programı tarafından yayınlanan verilere göre Amazon’un CEO’su Jeff Bezos servetine 34,6 milyar dolar eklerken, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise servetine 25 milyar dolar kattı.

”İnsanlığın ezici çoğunluğunun çaresizlik ve sefaletle boğuşmak zorunda kaldığı iki aylık pandemi sürecinde kapitalist milyarderler, servetlerine milyarlar eklediler”

Dünyanın en zengin kapitalistlerini temsil eden Forbes dergisinin listelediği 600’den fazla Amerikalı dolar milyarderinin servetlerindeki değişime göre hazırlanan raporda, 18 Mart ile 19 Mayıs tarihleri arasındaki değişiklikler hesaplandı.

Verilere göre Amerikan milyarderlerinin servetleri, iki aylık periyotta yüzde 15 artarak 2,948 trilyon dolardan 3,382 trilyon dolara yükseldi.

Piramidin en tepesindeki beş milyarder olan Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffet ve Larry Ellison’ın kişisel servetlerine 76 milyar dolar eklendi.

Elon Musk ise servetinin artış oranı itibarıyla yüzde 46’lık bir tırmanış gösterdi ve servetini 36 milyar dolara yükseltti.

”Halkın alın teriyle oluşan kurtarma paketleri ile tekelleşmenin boyutları akılalmaz düzeyde”

Amerikan tekellerinin sahibi olan söz konusu kapitalistlerin servetindeki artışın başlıca sebebi, iki ayı geçen pandemi sürecinde devletler tarafından açıklanan kurtarma paketleri sayesinde trilyonlarca doların sahibi oldukları şirketlerin hisselerine aşırı değer kazandıracak şekilde akması.

Buna ek olarak, rekabet edemeyen ya da ayakta kalamayan şirketlerin piyasadaki gücünü kaybetmesiyle pazar hakimiyetlerini artıran şirketler, kriz döneminden reform bekleyen çeşitli kesimlere acı gerçek niteliğinde tekelleşmenin anlamını tekrar gösteriyor.

Ancak emperyalizmin kesintisiz bunalım döneminde oluşu ve pandemi ilanın öncesinden itibaren özellikle türev piyasalarda burjuvazi için tehlike çanlarının çaldığı biliniyor. Dolayısıyla adı geçen kapitalistlerin iki aylık süreç yerine sene başından bu yana servetlerindeki artış göz önüne alınırsa, Bill Gates’in servetinde 4,3 milyar dolar ve Warren Buffett’ın servetinde 20 milyar dolarlık bir düşüş kaydedilmekte.

”Kapitalizmde pandeminin iki yüzü: Bir tarafta katlanan servetler diğer tarafta katlanan açlar ordusu”

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Dünya Gıda Programı Yöneticisi David Beasley, pandemi vesilesiyle açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalacak nüfusun iki katına çıkacağını belirtmişti.