Kapitalizme Pandemi Çarpanı: ABD’de Çalışabilir Nüfusun Çeyreği, Salgının Dokuzuncu Haftası İtibarıyla İşsiz Kaldı!

Kapitalizmin işsizlik, yoksulluk ve kriz üreten doğasına eklenen pandemi, kapitalizmin eğilimlerini şiddetlendirerek çalışabilir nüfusun dörtte birinin işsiz kalmasına vesile oldu

ABD’de pandeminin başlangıcından sonra işsizlik maaşı başvurularında dokuzuncu hafta geride bırakılırken, 11-16 Mayıs tarihleri arasında 2,4 milyon Amerikalı yeni başvuruda bulundu.

Böylelikle ABD’de 160 milyonluk çalışabilir nüfusun çeyreği olan 40 milyon kişi, pandeminin dokuzuncu haftası itibarıyla işini kaybetmiş oldu.

”Emperyalizmin beşiğinde beliren 40 milyonluk işsizler ordusu!”

23-28 Mart’ta arasında 6,9 milyona ulaşarak tarihi rekorunu kıran işsizlik maaşı başvuruları, sonraki haftalarda sırayla 30 Mart-4 Nisan haftasında 6,6 milyon, 6-11 Nisan tarihlerinde 5 milyon 245 bin, 13-18 Nisan haftasında 4,4 milyon, 20 Nisan’dan 25 Nisan’a 3,84 milyon ve son olarak nisanın son haftasında 3,1 milyon kişi olarak kaydedilmişti.

Kapitalizmin işsizlik, yoksulluk ve kriz üreten doğasına eklenen pandemi, kapitalizmin eğilimlerini şiddetlendirerek, sadece dokuz haftada çalışabilir nüfusun dörtte birinin işsiz kalmasına neden olurken işsizlik oranı yüzde 14,7 ile İkinci Dünya Savaşı sonrası işsizlik oranlarını da geçmiş oldu.