Karşıyaka Hakimi Pehlivan’a, İbrahim Gökçek ile ilgili paylaşımı nedeniyle soruşturma

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında, İbrahim Gökçek ile ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, Yargıçlar Sendikası Başkanı ve Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında, sosyal medyada İbrahim Gökçek’in yaşaması talebiyle yaptığı paylaşım nedeniyle ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan adli soruşturma başlatıldı.

Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ın, ölüm orucuna 323’üncü günde kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşımlarda bulundu. Paylaşımları üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Pehlivan hakkında, ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçundan soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Pehlivan, İbrahim Gökçek için “Türküler kimseye zarar vermez” paylaşımı yapmıştı.

Pehlivan sosyal medya hesabından, “Bir anne ,bir kadın dahası bir insan olarak ölümlerden duyduğum üzüntü nedeniyle beni terör sevici yapmak isteyenleri kendi vicdanlarına ,Allaha havale ediyorum. Ölüler kendini savunamaz. Vatan ve millet sevgisi kimsenin tekelinde değildir” paylaşımını yaptı.

DİH: Soruşturma durdurulmalı

İbrahim Gökçek’in cenazesine dönük engelleme, Kayseri’de mezara dönük saldırı girişimi ve Yargıçlar Sendikası Başkanı Pehlivan hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin Demokrasi için Hukukçulardan açıklama geldi. Açıklamada “Kayseri’de Corona tedbirlerini de ihlal ederek yol kesip tehdit ve nefret suçu işleyen linç grupları ile bu suçu seyreden, Cemevine gaz bombalarıyla saldıran kolluk görevlileri hakkında adli soruşturma açılmalıdır” denildi.

İbrahim Gökçek’in cenaze törenine katılan avukatların gözaltına alınmasına da tepki gösterilen açıklamada, “Meslektaşlarımızın gözaltına alınması ve gözaltında tutulması, avukatlık mesleğinin usulü güvencelerini de açıkça ihlal etmektedir. Göz önünde nefret suçu işleyen linç grupları, inanç özgürlüğü ve Anayasal özgürlükleri görevi kötüye kullanarak engelleyen kamu görevlileri hakkında soruşturma açmak yerine, türkülerin özgür olması gerektiği paylaşımı yapan Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında soruşturma açılması da, aynı siyasallaşmış yargı pratiğinin bir yansımasıdır. Meslektaşlarımız başta olmak üzere, tüm gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, Yargıçlar Sendikası başkanı hakkında açılan soruşturma durdurulmalıdır.  Meslektaşlarımıza, gözaltına alınan kişilere işkence ve kötü muamele niteliğinde cebir uygulayan kolluk görevlileri hakkında soruşturma açılmalıdır” denildi.