Katliamın 41’inci ayında Suruç Aileleri İnisiyatifi: ‘Cezasızlık politikasına son verilsin’

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 41’inci ayında, yaşanan bütün katliamların aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması talebiyle yine Kadıköy Halitağa Caddesi’ndeydi.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için her ayın 20’sinde Kadıköy Halitağa Caddesi’nde eylem ve basın açıklaması gerçekleştiren Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 41’inci ayında bir kez daha “Suruç için adalet, herkes için adalet” dedi. “Kalplerimiz adalet için atsın” pankartı açılan anma eyleminde, hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı.

‘Davanın kapanmasına seyirci kalmayacağız’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Suruç yaralısı Yasin Can, “Yürütülen mücadele sonucunda açılan göstermelik davada adalet bir türlü sağlanmadı” diye belirtti. İlk gün toplanması gereken güvenlik kamerası görüntülerinden, davada sanık olarak yer alması gereken isimlerin tanık olarak dinlenmesine kadar birçok usulsüzlüğün yaşandığına dikkat çeken Can, “Suruç’ta yaşamını yitirenlerin aileleri olarak davanın bu şekilde kapanmasına seyirci kalmayacağız” dedi.

‘Bütün katliamlar aydınlatılsın’

Geçmişte yaşanan birçok katliam davasının üstünün cezasızlıkla kapatıldığını söyleyen Can, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz Suruç aileleri olarak yola çıktığımızda sadece Suruç katliamında değil, bu topraklarda yaşanan bütün katliamlar için adalet istedik. Bu adalet talebimizi her yerde dile getirdik. Bu topraklarda yaşanan bütün katliamların aydınlatılmasını istiyoruz. Ankara Katliamı, Gaziantep Düğün Katliamı, Roboski Katliamı, Maraş Katliamı, 19-22 Aralık Cezaevleri Katliamı, Reina Katliamları aydınlatılsın. Bu katliamlarda parmağı bulunanlar cezalandırılsın. Katliam davalarında uygulanan cezasızlık politikasına son verilsin.”

Açıklamanın ardından Suruç’ta yaşamını yitiren 33 kişinin isimleri okundu. Açıklamada önümüzdeki ay yapılacak olan adalet oturumuna çağrı yapıldı.