Kavala’nın yeniden gözaltına alınmasına dünyadan tepki yağdı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davada aklanan Osman Kavala’nın bu kez 15 Temmuz’la ilgili bir davada gözaltına alınmasına dünyadan tepki yağdı. Almanya Dışişleri Bakanlığı “Osman Kavala’nın tahliye kararının hemen ardından gözaltına alınması bizi dehşete düşürdü” açıklaması yaptı

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davada tüm sanıkların beraat etmesinin ardından tek tutuklu sanık Osman Kavala hakkında bu kez 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bir başka dosyadan gözaltı kararı verilmesi dünya çapından tepki çekti.

Almanya: Dehşete düştük

Almanya Dışişleri Bakanlığı “Osman Kavala’nın tahliye kararının hemen ardından gözaltına alınması bizi dehşete düşürdü. Türkiye’nin taahhüt ettiği hukukun üstünlüğüne dair tüm kurallara uyması çağrısında bulunuyoruz” dedi. Bakanlık, beraat kararının ardından “Cesur ve bağımsız bir sivil toplum, çoğulculuğun ve demokrasinin gereğidir” demişti.

‘Delilik!’

Avrupa Parlamentosu vekili, parlamentoda Sosyalist ve Demokrat Grubun başkan yardımcılarından ve eski Türkiye raportörü Kati Piri, “Akıl almıyor… Osman Kavala davasındaki bu çılgınca ve gaddar değişiklik karşısında kelimeler kifayetsiz kalıyor” yorumu yapıp ‘DELİLİK!!!’ dedi.

İsveç’in eski başbakanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Eş Başkanı Carl Bildt ise Piri’nin bu mesajını alıntılayarak, “Türkiye’de vaziyet uzun süre böyle devam edemez!” ifadelerini kullandı.

‘Seviye bu mu?’

ABD’deki John Hopkins Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı akademisyen Lisel Hintz, Kavala’nın gözaltına alınmasının ardından “Bundan o kadar korkuyordum ki düşünmek bile istememiştim. Ama Türkiye buna bile izin vermiyor” dedikten sonra Türkçe olarak “Seviye bu mu?” diye sordu.

Cem Özdemir: Demokrat dostlarımızla dayanışma gerekli

Almanya’daki Yeşiller partisinin eski eş başkanı Cem Özdemir, Osman Kavala’nın tekrar gözaltına alınmasının ardından yaptığı Twitter paylaşımında “Büyük Koalisyon’dan biri çıkıp Erdoğan’la ilişkilerin serbestleştirilmesinden bahsederse kusacağım. Ankara’daki yozlaşmış rejimle yakınlaşma değil demokrat dostlarımızla dayanışma gerekli” dedi.

Özdemir davanın beraat ile sonuçlanmasının ardından yaptığı paylaşımda “İki yıldan fazla bir süredir suçsuz biçimde hapiste olan Osman Kavala için ne kadar güzel bir haber! Ve diğer Gezi davası sanıkları için de. Şimdi diğer suçsuz tutuklulular da serbest bırakılmalı. Selahattin Demirtaş’a özgürlük” demişti.

‘Hukuksuz ve kindar’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Direktörü Emma Sinclair-Webb, Kavala’nın gözaltına alınmasının “hukuksuz ve kinci” olduğunu, Selahattin Demirtaş’a yapılan muamelenin aynısıyla AİHM kararının bypass edildiğini söyledi. Reuters’a konuşan Sinclair-Webb, “Türkiye’de adalet sistemi absürt ve zalim bir tiyatroya döndü” dedi.