Kayımlar Cumhuriyeti: 31 Mart seçimlerinden bugüne HDP’li 15 belediyeye kayyım atandı

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası sandıktan birinci olarak çıkan 15 HDP’li belediyeye kayyım atandı. Belediye başkanları görevden uzaklaştırılırken belediye başkan vekili olarak kaymakam ya da valiler görevlendirildi.

İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos’ta haklarında soruşturma yürütüldüğü gerekçesiyle üç büyük şehrin belediye başkanının görevden alındığını açıklamasıyla başlayan kayyım furyasında şu ana kadar 15 HDP’li belediye başkanı görevden alındı.

Görevden alınan belediye başkanlarının çoğu ya terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı ya da tutuklandı.

31 Mart yerel seçimleri sonrası şu ana kadar kayyım atanan belediyeler şu şekilde:

*Diyarbakır, Mardin ve Van

Selçuk Mızraklı

2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gülten Kışanak’ın yerine kayyım olarak atanan ve daha sonra 31 Mart seçimlerinde AKP’nin adayı olan Cumali Atilla’nın rakibi olan HDP’li Dr. Adnan Selçuk Mızraklı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yüzde 62,93 oy oranıyla kazandı.

Mızraklı 19 Ağustos’ta haklarında soruşturma olduğu gerekçesiyle beş ay kadar görevde kaldığı belediye başkanlığından İçişleri Bakanlığı’nın kararnamesiyle görevden alındı alınarak yerine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu kayyım olarak atandı.

Barış Pınarı Harekatı’nın devam ettiği 21 Ekim’de gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

Mızraklı seçimlerde 490 bin 590 oy alarak, en yakın rakibi AKP’li Cumali Atilla’ya 248 bin 938 oy fark atmıştı. Cumali Atilla seçimlerde yüzde 30,99’da kalmıştı.

Ahmet Türk

2014 yerel seçimlerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi olan Ahmet Türk’ün yerine 19 Ağustos’taki İçişleri Bakanlığı kararıyla ikinci kez kayyım atandı.

2014 seçimlerinde bağımsız olarak girdiği seçimlerde belediye başkanı seçilen Ahmet Türk’ün yerine ilk olarak 17 Kasım 2016’da kayyım atanmış, Mardin Valisi Mustafa Yaman şehrin belediye başkanlığına getirilmişti. Türk, 24 Kasım 2016’da ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

3 Şubat 2017’de tahliye edilen Türk, AKP’li Mehmet Vecdi Kahraman’ın rakibi olarak girdiği 2019 yerel seçimlerinden yüzde 56,24 oy alarak galip ayrıldı. Türk bu seçimde 208 bin 854 oy, Mehmet Vecdi Kahraman 143 bin 60 oy aldı.

Seçimlerden yaklaşık beş ay sonra 19 Ağustos’ta Türk’ü görevden alan İçişleri Bakanlığı belediye başkanlığına tekrar Mardin Valisi Mustafa Yaman’ı kayyım olarak atadı.

Bedia Özgökçe Ertan

19 Ağustos’taki görevden alma sürecinde yetkilerine el konulan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez atandı.

Van Büyükşehir Belediyesi’ne 17 Kasım 2016’da da kayyım atanmış Bekir Kaya’nın yerine Van Valisi İbrahim Taşyapan belediye başkanlığına getirilmişti.

31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 53,83 oy oranıyla kentte yaşayan 260 bin 495 kişinin oyunu alan Özgökçe Ertan, yüzde 40,51 oy alan en yakın rakibi Necdet Takva’ya 64 bin oy fark atmıştı.

*Hakkari / Yüksekova / Nusaybin

Cihan Karaman

Hakkari’de 15 Ekim’de “terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen HDP’li Belediye Başkanı Cihan Karaman’ınyerine 18 Ekim’de Hakkari Valisi İdris Akbıyık kayyım atandı.

31 Mart yerel seçimlerinde 19 bin 199 oy (yüzde 59,97) alarak belediye başkan seçilmişti.

Remziye Yaşar

Yüksekova’da Belediye Eş Başkanları İrfan Sarı ve Remziye Yaşar’ın da 2014 yılında yaptıkları sosyal medya paylaşımları “terör propagandası” olarak kabul edildi.

İlçe Kaymakamı Osman Doğramacı Valilikçe “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirildi.

31 Mart seçimlerinde Remziye Yaşar 20 bin 250 (yüzde 66,17) oy alarak belediye başkanı seçilmişti.

Semire Nergiz

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ise yine soruşturma kapsamında tutuklanan HDP’li Nusaybin Belediye Başkanı Semire Nergiz’in yerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar Valilik tarafından kayyım olarak atandı.

31 Mart yerel seçimlerinde Nergiz 34 bin 666 oy alarak (yüzde 77,42) sandıktan birinci isim olarak çıkmıştı.

*Kulp / Mehmet Fatih Taş

Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Ağaçkorur Mahallesi’nde 12 Eylül’de yedi kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından gözaltına alınıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Belediye Başkanı HDP’li Mehmet Fatih Taş, İçişleri Bakanlığı’nca 17 Eylül’de görevinden alındı.

Taş’ın yerine Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

Taş 31 Mart yerel seçimlerinde 8 bin 866 oy olarak (yüzde 49,97) belediye başkanı seçilmişti.

*Kayapınar, Bismil ve Kocaköy

21 Ekim’de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selçuk Mızraklı’nın da dahil olduğu operasyonlarda gözaltına alınan Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediye Başkanı Gülcan Özer ve Kocaköy Belediye Başkanı Rojda Nazlıer’in yerine 22 Ekim’de kayyım atandı.

Kayapınar’da Kaymakam Ünal Koç, Kocaköy’de Kaymakam Yasin Yunak ve Bismil’de Kaymakam Kerem Süleyman vekaleten belediye başkanı olarak görevlendirildi.

HDP’li başkanlar 31 Mart seçimlerinde Bismil’de yüzde 71,43, Kayapınar’da 66,35, Kocaköy’de yüzde 61,67 oy almıştı.

*Erciş / Yıldız Çetin

Van’da 15 Ekim gözaltında alınan Erciş Belediyesi eşbaşkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek’in yerine 21 Ekim’de kayyım atandı.

Çetin’in yerine Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu, belediye başkan vekili olarak görevlendirildi.

31 Mart yerel seçimlerinde Yıldız Çetin 35 bin 619 oy (yüzde 49,71) belediye başkanı seçilmişti.

*Karayazı / Melike Göksu

Erzurum’da ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanan ve 17 Eylül’de cezaevine konulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan HDP’li Karayazı Belediye Başkanı Melike Göksu’nun yerine kayyım atandı.

Başkan Vekili olarak atanan Kaymakam Mesut Tabakcı, Göksu’nun yerine görevlendirildi.

Göksu 31 Mart seçimlerinde yüzde 61,83 oy alarak belediye başkanı seçilmişti.

*Cizre / Mehmet Zırığ

Cizre’nin HDP’li Belediye Başkanı Mehmet Zırığ 29 Ekim’de hakkındaki soruşturmalar ve “terör örgütüne üye olma” suçundan yargılanıyor olması nedeniyle görevden alındı ve yerine kayyım atandı.

Kaymakam Davut Sinanoğlu Şırnak Valiliği tarafından belediye başkan vekili olarak atandı.

Mehmet Ziriğ yerel seçimde yüzde 76,99 oy alarak belediye başkanı seçilmişti.

*Saray / Caziye Duman

1 Kasım’da gözaltına alından Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman, İçişleri Bakanlığınca görevinden alınarak yerine İlçe Kaymakamı Mehmet Halis Aydın kayyım olarak atandı.

HDP’li Duman, 31 Mart seçimlerinde yüzde 61 oy alarak Saray Belediye Başkanı seçilmişti.

*Kızıltepe / Nilüfer Elik Yılmaz

Mardin’in Kızıltepe İlçe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz görevinden alınarak yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyım olarak atandı.

HDP’li Elik Yılmaz, 31 Mart seçimlerinde yüzde 70,45 oranında oy alarak Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı seçilmişti.