Kayyımlara karşı ‘Demokrasi Nöbeti’ İstanbul ve İzmir’e taşınıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığında yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısı ardından dün Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirildi.  Alınan karar sonrası Demokrasi Nöbetlerinin İstanbul ve İzmir’e taşınacağı ve eylemlerin bu hafta içerisinde başlatılması bekleniyor. 

MYK’nin temel gündeminde, kayyımlar, Demokrasi İttifakı, Yargı Paketi, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkındaki tutuklama kararı vardı.

HDP’de kenetlenelim

MYK’de, HDP’nin kriminalize edilmesine karşın “HDP’de Kenetlenelim” sloganıyla bir kampanya başlatma kararı alındı.

“HDP’de Kenetlenelim” sloganı, örgütlenme ve üyelik çalışmalarıyla kayyımlara karşı başlatılacak imza kampanyasının
ana mesajını oluşturacağı belirtildi.

Kuruluşu Ankara’da kutlayacak, tüm kesimler davet edilecek

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre HDP, 15 Ekim’de 7’nci yaşını kutlayacak. MYK’de buna 7’nci yılın coşkulu bir şekilde kutlanması gerektiği vurgulanırken, kutlamaların siyasetin yeniden demokrasi zeminine çekme temasıyla yapılması üzerinde duruldu. 7’nci yıl kutlamaları Ankara’da yapılacak ve tüm demokratik kesimler davet edilecek.

‘Demokrasi nöbetleri’

MYK’de, İzmir ve İstanbul’da “Demokrasi Nöbetleri” başlatılması kararı alındı. Eylemlerin bu hafta içerisinde başlatılması bekleniyor.

Yargı paketi

İktidarın HDP dışındaki siyasi partilere sunduğu “Yargı Paketi” de MYK’nin gündemindeydi. MYK Üyeleri, AKP’nin her dönem “reform” adı altında gündem yarattığı ve beklentilerin tam tersine bir pratik sağlandığına işaret etti.

HDP’nin daha önce hazırladığı ve birçok demokratik kitle örgütüyle paylaştıkları “Yol Temizliği Strateji Belgesi”ni Meclis’te gündem haline getireceği aktarıldı.

‘İkinci siyasi komplo’ 

Eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın Kobane eylemleriyle ilgili yeniden tutuklanması kararı da MYK’de “ikinci siyasi komplo” olarak yorumlandı. MYK’de bu konudaki gerçeklerin toplumla buluşması için çalışma yapılması, sivil toplum örgütleriyle görüşecek bu konuda bilgilendirme yapılması gerektiği belirtildi.

Kaynak: Artı Gerçek