‘Kayyum eşit temsiliyete darbedir’

HDP Kadın Meclisi’nin “Yerel Yönetimlerde Kadınlar’ başlığıyla gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, kayyumlara dikkat çekerek, Türkiye’de ‘kadınların siyaseten de şiddete maruz kaldığını’ söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, İstanbul Taksim Hill Otel’de “Yerel Yönetimlerde Kadınlar” gündemli yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya HDP Eş genel Başkanı Pervin Buldan, Demokrasi İçin Birlik Platformu’ndan Nesteren Davutoğlu, Akademisyen Büşra Ersanlı, İktisatçı Nesrin Nas, AKP Kurucularından Fatma Bostan Ünsal, Barış Akademisyenlerinden Meral Camcı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili Melda Onur, Bağımsız Feminist Feride Eralp ve HDP Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan ve Kadın Meclisi’nin çok sayıda üyesi katıldı.

‘Temel ilkemiz kadın özgürlüğü’

Toplantının açılış konuşmasını yapan HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, onur ve vicdanın partisi olduklarını dile getirerek, AKP iktidarının vicdanına, aklına hapsedilmek istenen siyaset alanına karşı HDP’li kadınların siyaset alanı oluşturduğunu belirtti. Buldan, “Kadın özgürlükçü paradigma temel ilkemizdir. Kadın özgürlüğünün bütün özgürlüklerin temeli olduğuna inanıyoruz. Kadın hareketinin mücadele birikiminden beslenen eşit temsiliyet temelinde, erkeklere rağmen siyaset yapan tek partiyiz. Eşbaşkanlık sistemini bu şekilde hayata geçirdik. Kadınların karar mekanizmalarında yer almasını sağladık” dedi.

‘Eril sistemi koruma anlayışı’

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasını hatırlatan Buldan, Kadına yönelik fiziksel şiddetin çok ağır biçimlerde yaşandığını hatırlattı. “Ülkemizde bir diğer taraftan kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır. Ve bu şiddet bizzat hükümet tarafından devlet gücü kullanılarak yapılmaktadır” diyen Buldan, şöyle devam etti: “Siyasi operasyonlar, 4 Kasım darbesi, OHAL’in ilanıyla beraber yerel yönetimlerimize yapılan ve bugüne değin sürdürülen kayyum darbeleri kadının siyaset hakkına yapılan bir saldırı, uygulanan bir devlet şiddetidir.  Bu saldırıların merkezinde uzun soluklu bir kadın mücadelesinin kazanımı olan eş başkanlık sistemi bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni erkeklik rejimini esas alan hükümetin eril sistemi koruma anlayışıdır.”

‘Kadınlar açısından elzemdir’

Figen Yüksekdağ’ın Eş Genel Başkanlık görevindeyken siyasi bir darbe sonucu tutuklandığını hatırlatan Buldan sözlerine şöyle devam etti: “Yine Sayın Selma Irmak, Sayın Sebahat Tuncel, Sayın Aysel Tuğluk, Sayın Gültan Kışanak ve daha burada adını sayamayacağım yüzlerce kadın seçilmiş, siyasetçi ve çalışanımız hala tutuklu. Son süreçte yine kayyım darbeleri ile kadın eş başkanlarımız görevlerinden alınmış ve büyük çoğunluğu tutuklanmıştır. Yine il ve ilçe kadın eş başkanlarımız gözaltına alınmış bir kısmı tutuklanmıştır. Bu yönelimlerle demokratik siyaset ve yerel yönetimler kadınsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu yapılan eşit temsiliyete darbedir. Bu kazanımın bütün kesimlerden kadınlar tarafından sonuna kadar savunularak gerçek bir eşitliğe ulaşıncaya değin kadın özgürlük mücadelesinden ve mücadele birliğinden asla geri durulmaması biz kadınlar açısından elzemdir. Kadınlar HDP’de başardığını siyasette ve yaşamın her alanında mutlaka başaracaktır. Biz kadınlar mutlaka ortak hareket etmeliyiz. Birlikte mücadele yürütmeliyiz. Kadın ittifakı, dayanışması, kadın kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi için elzemdir.”

Kaynak: M.A