Kayyum eylemleri 15. gününde devam ediyor

HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanması sonrası başlatılan eylemler bugün de devam etti. 15. günde Van, Diyarbakır ve Mardin’de gerçekleştirilen eylemlere çok sayıda kişi katıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atamasına karşı eylemler 15. günde de sürüyor.

Mardin’de şarkılı protesto

Kayyum atamalarına karşı Mardin’deki protestoların adresi Karayolları parkıydı. Karayolları Parkı merdivenlerinde yapılan oturma eylemine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü ve HDP’li milletvekilleri ve halk katıldı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı parkta HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamasına dün yapılan 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliklerindeki kayyum tepkisine değinerek başlayan İpekyüz konuşmasını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni’yle sürdürdü.

19 Ağustos’ta 3 büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına ‘darbe’ dediklerini kaydeden İpekyüz, “Bu ülkede hukuk her gün çiğnendi, çiğnenmeye devam etti. Düşüncelerini ifade etmek isteyenler, sürekli engellenmeye çalışıldılar” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kitle “Direne direne kazanacağız” ve “Mêrdîn ya me ye” sloganlarıyla HDP İl binasına yürüdü.

Diyarbakır’da eylemin adresi Lise Caddesi

Diyarbakır’da ise kayyum atamalarına karşı başlatılan oturma eylemi 15. gününde.

15 gündür Lise Caddesi’nde devam eden oturma eylemi bugün, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ve kadınların zılgıtları ile başladı. Oturma eylemine HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi ve Bağlar Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı. Kitle eylemde “İrademe Dokunma” pankartı açtı.

Eylemde kurulan serbest kürsüde ise vatandaşlar, kayyumlara karşı tepkilerini dile getirdi.

Van’daki eylemler HDP il binası önünde yapıldı

Van’daki 15. gün protestolarının adresi ise HDP İpekyolu İlçe Örgütü binası önüydü. Eyleme HDP milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Şevin Coşkun, Habip Eksik ile belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar katıldı.

Burada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, atamaları darbe olarak nitelendirerek bu darbeyi kabul etmeyeceklerini söyledi.

Orhan, “Halk iradesini meşru görmeyen, kabul etmeyen tekçi ve vesayetçi iktidarın siyasi darbesi halk iradesini gasp etmiştir. Bu ülkede halk iradesini tanımayan, siyasi darbelerle ülkeyi yönetmeye çalışan, savaş politikalarıyla zor, baskı ve şiddetle halkı, demokratik kesimleri baskı altına almakla bu ülkeyi karanlık dipsiz bir uçurumun ucuna taşıyorsunuz” diye konuştu.

Toplumsal barışın olmadığı, Kürt halkının iradesinin tanınmadığı, Kürt meselesinin çözüme kavuşturulmadığı bir Türkiye’nin geleceğinin olmayacağını ifade eden Orhan şöyle devam etti:

“Halkların birlikteliği, demokrasi, barışın tesisi için bu ülkenin ana sorunu olan Kürt meselesinin barışçıl ve demokratik bir çözüme kavuşturulması, birlikteliğin, onurlu ve özgür bir yaşamın önünün açılması gerekiyor. Kayyumlar talandır, hırsızlıktır, yolsuzluktur. Sayıştay raporlarıyla bunlar kamuoyuna duyurulmuştur. Ancak AKP iktidarı ve kayyum zihniyeti hala bu talanı, bu yolsuzluğu, bu hırsızlığı savunarak diğer tüm muhalif kesimleri baskı altına almaya, halk iradesini yok saymaya devam etmektedir. Bunun yok sayılması bu ülkeye huzurun, barışın gelmemesi, bu ülkenin geleceğinin karanlığa sürüklenmesi demektir”

Açıklamanın ardından eylem son buldu.