Kayyum gasbına karşı nöbet 38. gününde

Diyarbakır’daki demokrasi nöbetinin 38. gününde yine yüzlerce kişi bir araya geldi. Van’da ise valilik, 15 gün boyunca tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına karşı başlatılan demokrasi nöbetleri 38. gününe girdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısındaki Lise Caddesi’nde yapılan nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, görevden alınan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, gençlik örgütlerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Nöbetin bulunduğu sokak, polis bariyerleri ve zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Kürtçe direniş şarkılarının seslendirildiği nöbete, HDP Genç Kadın Meclisi üyeleri “Bizden başka kazanan olmayacak” yazılı pankartla katıldı. Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı.

’50 KİŞİ SALDIRDI’

Açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, 38 gündür direnişin sürdüğünü hatırlattı ve ekledi: “Bu direniş karşısında zor duruma düşenler farklı senaryolar peşinde. Ama direniş Kürdistan ve Türkiye kentlerine yayılarak devam ediyor. Kayyumlar gidene kadar da devam edecek. Kulp’taki olayın ardından provokasyon yapanlar, hem kayyum atadılar hem de parti çalışanlarımıza saldırıyorlar. 50 kişilik bir grup polisin gözetiminde parti binamıza saldırdılar. Bunun sorumlusu, bizi terörist ilan edenlerdir.”

‘DİRENİŞİ GÖRDÜLER’

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise kayyum gasbını, “faşist ve otoriter bir sistem” olarak tanımladı. Uca, “Halkın buna karşı direnişi muazzam. Avrupa’daki görüşmelerimizde bu direnişin yankılarını gördük. ABD’ye gittiğimizde de direniş önümüze çıktı. Bu halkın direnişi kayyum zihniyetini parçaladı. Artık uyuyamıyorlar. Nereye baksalar bu halkın direnişini görüyorlar. Kürtlerin direniş tarihinin önüne ne Kenan Evren geçebildi ne de Erdoğan geçebildi” şeklinde konuştu.

Kulp’ta HDP’lilere yönelik saldırıya hatırlatan Uca, saldırılara boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

VAN’DA 15 GÜN EYLEM VE ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Van’da ise adalet nöbeti nedeniyle Van Valiliği, 15 gün boyunca tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı.

Yapılan açıklamada, açık alanlarda düzenlenecek gösteri yürüyüşü, açık hava toplantısı, basın açıklaması, oturma eylemi ve stant açma gibi her türlü eylem ve etkinliklerin 15 gün boyunca yasaklandığını duyuruldu.