Kayyuma karşı ‘Demokrasi Nöbeti’ne yasak

Diyarbakır Valiliği kayyımlara karşı 53 gündür süren Demokrasi Nöbeti’ne yasak getirdi.

Belediyelere atanan kayyımlara karşı Van, Mardin ve Diyarbakır’da başlayan Demokrasi Nöbeti eylemine yasak getirildi. Diyarbakır’da Lise Caddesi’nde 53 gündür süren Demokrasi Nöbeti’nin yapılmasına izin verilmedi.

Eylemin başlaması öncesinde nöbet tutulan Lise Caddesi polisler tarafından bariyerlerle trafiğe kapatıldı. Yine cadde ve caddeye çıkan sokakların başına çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA’lar yerleştirildi.  HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Musa Farisoğulları ile Remziye Tosun’un yanı sıra yurttaşlar ile gazetecilerin de alana girmesine izin vermeyen polis, eylemin Valilik kararıyla yasaklandığını belirtti. Polisin Lise Caddesi’nde oturma eylemine izin vermemesi üzerine HDP’lilerin Diyarbakır il binasında açıklama yapması bekleniyor.

Mardin ve Van’da da yasak

Mardin’de Karayolu Pakı’nda gerçekleşen eyleme de Mardin Valiliği tarafından yasak getirildi. Van’da da 52 gündür devam eden kayyım protestoları bugün engellendi. HDP İpekyolu İlçe binası önünde toplanan partililere polis, Demokrasi Nöbeti eylemi gerçekleştirmesine izin vermedi.

Kaynak: Gazete Duvar