Kayyum’a karşı demokrasi nöbeti’nin 24. günü: “Sonuna kadar mücadelemiz sürecek”

Kayyum darbesine karşı Diyarbakır, Mardin ve Van’da başlatılan Demokrasi Nöbeti, 24. gününde devam etti. Diyarbakır’da belediye meclis üyeleri toplantılarını eylem alanında yaptı.

Saray-AKP iktidarının, HDP’nin kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine yönelik kayyum darbesine karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 24. gününde (11 Eylül) devam etti.

Diyarbakır | Eylem alanında meclis toplantısı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’ndeki eylem öncesi nöbet alanının çevresi polis bariyerleriyle çevrelenip, cadde ve sokak başlarına ise zırhlı polis araçları konumlandırıldı. Ablukaya rağmen eyleme yine çok sayıda kişi katıldı.

Nöbet yerine gelen, kayyum atamasıyla görevinden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, kitle tarafından alkış ve sloganlar ile karşılandı. Mızraklı ile belediye meclis üyeleri tarafından toplantı yapıldı.

Selçuk Mızraklı konuşmasında “Demokratik haklarını, hukukun verdiği olanakları kullanarak adil, eşit, özgürce bu ülkede yarın hepimize yer var söyleyişleri karşılık bulmuş oldu. Ben hekimim arkadaşlar, Hipokrat yemini ettim.  Din, dil, ırk, sınıfı ayrımı yapmayacağım dedim.  Şimdi birileri bana kalkar ve ayrım gözet derse ben kendi değerlerimi ve yeminime yabancılaşmış olurum. Evet bu parti, evet bu çizgi işte o Hipokrat yemini eden o çizgidir. O ayrımları yapmayan inançlar arasında ayrım yapmayan çizgidir” ifadelerini kullandı.

Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise “Kayyum onların elinde kaldı. İçinden çıkamıyorlar. AKP-MHP zor durumda. HDP İl binası önünde bir provokasyon sergileniyor. Ama oyunları tutmuyor. Bugün aldığımız habere göre iki anne özür dileyerek oradan ayrıldı” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemine geçildi. Alkış, slogan ve dengbêj sesinin hiç dinmediği direniş yarın devam edecek.

Mardin | “Gelin yol yakınken vazgeçin, kaybeden siz olacaksınız”

Mardin’de ise HDP’lilerin birkaç gün öncesine kadar eylemlerini sürdürdükleri Karayolları Parkı ile birlikte HDP il binasını ablukaya alan polisler, aralarında milletvekillerinin de olduğu partililerin parka gitmelerine engel oldu.

Bunun üzerine HDP’liler parti binası önünde oturma eylemine geçti. Yer yer alkış ve şarkılarla devam eden eylemde bir saati aşkın bir süre oturma eylemi devam etti.

Nöbet eylemine katılan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, iktidara “Gelin yol yakınken vazgeçin, kaybeden siz olacaksınız. Kürtlere karşı savaş değil, barış politikalarını yürütün. Bizler hazırız, barış için buradayız” sözleriyle seslendi.

Açıklamanın ardından kitle alkışlar eşliğinde eylemine son verdi.

Van | “Sonuna kadar mücadelemiz sürecek”

Van’daki Demokrasi Nöbeti 24. gününde HDP İpekyolu ilçe binası önünde yapılan açıklama ile devam etti. Basın açıklamasına HDP milletvekilleri, İnsan ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyesi kadınlar ve çok sayıda kişi katıldı.

HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü yaptığı konuşmada “Sadece eş başkanlarımıza kayyum atanmadı. Halkımıza, gençlere, kadınlara ve üç büyükşehrin iradelerine kayyum atandı. İradeyi gasbeden kayyumları buradan bir kez daha kınıyoruz. Kayyum; kadın ve halkların düşmanıdır. Bizler sonuna kadar bu gaspa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Eylem, oturma eylemi ve sloganlarla sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı, Sendika.Org