Kayyuma karşı eylemler 7. gününde…

HDP’li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyumları protesto eylemleri 7’nci gününde devam ediyor. Mardin ve Van’da polis saldırıları gerçekleşirken, Diyarbakır’da oturma eylemi yapıldı.

Mardin’de müdahale

Mardin’de kayyum protestolarının 7’nci gününde açıklama yapmak isteyen HDP’li seçilmişler polis kalkanlarıyla çembere alındı. Polislerin vekilleri iteklemesi kameralara yansıdı.

Çok sayıda HDP’li milletvekilinin de aralarında bulunduğu bir grup, bugün kent merkezindeki Karayolları Parkı’nda açıklama yapmak için parti binasında bir araya geldi.

Vekiller iteklendi

HDP’li seçilmişler, parti binasından çıkarken polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis kalkanlarla partilileri çembere aldı. Duruma tepki gösteren milletvekilleri, yapılanların hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bu sırada kalkanlarıyla kurdukları çemberi daraltmaya başlayan polislerin bazı vekilleri itmesi kameralara yansıdı.

Diyarbakır’da ‘abluka’ 7. gününde

Diyarbakır’da her gün oturma eylemi yapan yurttaşlar, bugün de polis ablukası altında eylemini sürdürürken, belediyeye çıkan tüm yollar ise kapatıldı.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyum atanmasına karşı başlatılan protesto eylemleri sürüyor. HDP’lilerin Lice Caddesi’nde başlattıkları oturma eylemi 7’nci gününe girdi. Bugünkü oturma eylemine, HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Feleknas Uca, Nusrettin Maçin, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Semra Güzel ve Hişyar Özsoy’un yanı sıra Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Beycan Taşkıran, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, belediye eşbaşkanları, parti yöneticileri, Barış Anneleri, TJA aktivistleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Oturma eyleminde, kadınların zılgıtları eşliğinde sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atılıyor. Eylem gerine gelen, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, alkışlar ve “Amed seninle gurur duyuyor” sloganıyla karşılandı.

Belediyeye çıkan tüm yollar kapatıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önü ve çevresi bugün de polis ablukasına alındı. Elazığ Caddesi ve yan yollar polis bariyerleriyle trafiğe kapatılırken, tüm yollara TOMA’lar konumlandırıldı. Oturma eyleminin yapıldığı Lise Caddesi de polis bariyerleriyle kapatıldı.

Van’da biber gazlı müdahale

Van’da kayyum protestoları kapsamında yürüyüş düzenlemek isteyen aralarında HDP’li vekillerin de bulunduğu kitleye polis müdahale etti. Darp edilen vekillere yakın mesafede biber gazı sıkan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

HDP’liler parti il binasından Maraş Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi. Sloganlarla yürüyüşe geçen HDP’lilere polis müdahale etti. Müdahale sırasında HDP’li vekillerin de aralarında bulunduğu grup darp edildi. Milletvekillerine yakın mesafede biber gazı sıkan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kaynak: Yeni Yaşam