Kayyumlara karşı Avrupa’da da eylemler yayılıyor

ANF Images

Kayyum protestoları sınırları da aştı. İlk günden bu yana Avrupa’da devam eden eylemler yayılarak büyüyor. Avrupa’nın önemli kentlerinde meydanlara çıkan yurttaşlara, Avrupalı parlamenterler ve siyasetçiler de destek veriyor.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Demokrasi Platformu öncülüğündeki eyleme Hollandalıların yanı sıra Sosyalist Parti Milletvekili Saadet Karabulut ile İşçi Partisi Milletvekili Lilian Ploumen de katıldı. Avusturya’nın Graz kentinde de belediyelerin gasp edilmesi ve Kürt halkına yönelik uygulanan siyasi soykırım operasyonları bir eylemle protesto edildi. Herrengase’de bir araya gelen yurttaşlara Avusturya Sosyalist Parti’den gençler de destek verdi.

Berlin’de kitlesel eylem

Eylemler Avrupa’nın en büyük ülkesi Almanya’nın bir çok kentinde de düzenlendi. Başkent Berlin’de Berlin Demokrasi Platformu tarafından organize edilen protestoya Kürt kurumlarının yanı sıra sol ve sosyalist çevreler de destek verdi. Yürüyüşte “Türkiye ve Erdoğan ile iş birliğine son”, “Türkiye ile kirli anlaşmalara son” ve “Tek adam diktatörlüğüne son” pankartları açıldı. Hermanplatz’da başlayan yürüyüş göçmenlerin yoğun yaşadığı Kreuzberg ilçesinin Kottbusser Tor meydanına kadar sürdü. Almanya’nın Münih kentinde de AKP/MHP’nin belediyeleri gasp etmesi protesto edildi. Şehir merkezi Sendlingerstr’da yapılan eylemde AKP-MHP uygulamalarını protesto eden afişler taşındı. Yine Frankfurt kentinde de Kürdistanlılar Demokratik Toplum Federasyonu (Kawa) öncülüğünde yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Miting, Sol Parti milletvekili Saadet Sönmez ile Kürdistanlılar Demokratik Toplum Federasyonu Eşbaşkanı Songül Çelik’in konuşması ardından “Biji berxwedana HDP” sloganları ile sona erdi. Almanya’nın Stuttgart kentinde de HDP ile dayanışma platformunda yer alan örgütlerin katılımıyla Lautenchlegerstrasse’den yürüyüş düzenlendi. Sloganların atıldığı yürüyüşün ardından Almanca bildiri okunup dağıtıldı. Yürüyüşe Alman basını yoğun ilgi gösterdi.

Bastille’ye yürüdüler

Belediyelerin gasp edilmesi Fransa’nın Paris, Marsilya, Bordeaux, Toulouseve Lorient kentlerinde protesto edildi. Paris’te bine yakın kişinin katıldığı eylemde Republique Meydanı’nda toplanan protestocular, Bastille Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşte, “AKPMHP savaş koalisyonunu tarihin çöplüğüne göndereceğiz” dedi. Güney Fransa kenti Marsilya’da da miting düzenlendi. Fransızların yoğun ilgi gösterdiği eylemde, HDP’ye dönük baskıları anlatan Fransızca bildiriler dağıtıldı. Kitle Marsilya’nın en işlek caddelerinden Canebiere’de geçtiği sırada hep bir ağızdan “Katil Erdoğan” sloganı attı.

Kaynak: Yeni Yaşam