Kayyumlara karşı eylem yapan gençlik örgütlerine polis saldırısı ve gözaltı

İstanbul Kadıköy’de kayyumlara karşı eylem yapan gençlik örgütlerine polis saldırdı. Saldırıda aralarında basın emekçilerinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltıların takibi için karakola giden avukatlar da darp edilerek dışarı atıldı.

İstanbul Kadıköy’de gençlik örgütlerinin kayyumlara karşı yaptığı eyleme polis saldırdı. Caferağa Spor Salonu önünde durarak açıklama yaptıkları sırada gençlere biber gazı ile saldıran polis, devamında bazı eylemcileri de darp etti.

Etrafta bulunanlar burasının yaşam alanları olduğunu söyleyerek polise pervasızca saldırdığı için tepki gösterdi.

Polis saldırısında aralarında basın emekçilerinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Meydan Gazetesi muhabiri Rojen Zaman, Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi muhabiri Mehmet Şahin, Devrimci Parti’den Gamze Taşçı ile Umut Akgün, ve polisin ters kelepçe yapmasına tepki gösteren 3 kafe çalışanı gözaltına alındı.

22.15 – Gözaltındakilerle görüşmek için Kadıköy Rıhtım İskele Karakolu’na giden avukatlar darp edilerek yaka paça dışarı atıldılar.

00.10 – Kadıköy Rıhtım İskele Karakolu avukatlara gerçek dışı bilgi vererek gözaltındakilerin Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceklerini söylemiştir. Vatan’a giden avukatlara ise oraya getirilmeyecekleri söylenmiştir.

00.25 – Gözaltıların nereye götürüldüğünü tespit etmeye çalışan avukatlar, işlemlerin Kadıköy’de yapılacağını öğrendi.

 

direnisteyiz.org