Kaz Dağları’nda 347 bin 815 ağaç kesilmiş!

Türkiye Ormancılar Derneği’nin Kirazlı-Balaban’da sürdürülen metalik madencilik çalışmalarında kesilen ormanlar ve tahrip edilen ekosistem ile ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamasında çarpıcı sonuçlar ve gizlenen korkunç gerçekler ortaya konuldu.

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) adına açıklama yapan Denetleme Kurulu Başkanı Orman Mühendisi Salih Sönmezışık, “Proje sahası, devlete ait Amenajman (Orman Kaynakları Yönetim) planlarında, Muhafaza Ormanı (Erozyon önleme sahası) olarak belirlenmiştir. Bu gerçek, gerek ÇED ve gerekse yargı süreçlerinde gizlenmiş ve yaratacağı sonuçlar örtbas edilmiştir” dedi. Sönmezışık, açıklamasında ayrıca bölgede yapılan ağaç katliamının ruhsatsız bir şekilde başladığını, ruhsatın verilmesi sonrasında da hukuksuz bir şekilde sürdürüldüğünü, ruhsat yenilemesi yapılmamış olmasına rağmen bölgede halen ağaç kesiminin devam ettiğini belirtti.

Proje derhal iptal edilmeli

Kirazlı maden sahasında 209 hektar ormanda tüm ağaçların kesildiğini, orman toprağı tamamen sıyrılarak orman ekosisteminin tamamen yok edildiğini belirten Sönmezışık, “Böyle bir orman alanının madencilik faaliyetine tahsis edilmesi geçmişte verilen yargı kararlarına göre suçtur. Kanada kökenli şirket ilk aşamada 342 hektarlık ruhsat sahası içinden 26 hektarlık bir alan için Halloysit Madeni izni alarak yapacağı kimyasal uygulamaları gizlemiştir. Daha sonra kapasite artırımına giderek tüm saha için kimyasal işletmesini meşrulaştırmıştır. Altın üretimi sürecinde alanda 18.900 ton siyanür kullanılacağı ifade edilmektedir. Bu durum Çanakkale’de başta insanlar olmak üzere tüm canlılar için büyük bir risk oluşturmaktadır. Proje sahasının yüzde 97’si ormandır. Kesilecek ağaç sayısı 45.650 olarak belirtilmiştir. Ancak heyetimizin resmi kayıtlara da dayanarak yaptığı inceleme sonucu kesilen ağaç sayısının 347.815 adet olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, proje hemen iptal edilmeli ve ruhsatı bir daha uzatılmamalıdır” diye belirtti.