Kazdağları’nda su ve vicdan nöbeti 40. gününde devam ediyor

Kaz Dağları’ndaki siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşı yurttaşların başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” 40’ıncı gününde devam ediyor.

Kanada merkezli Alamos Gold’un Kaz Dağları’ndaki siyanürlü altın arama faaliyetlerine karşı bölgede yaşayan yurttaşların Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlattığı “Su ve Vicdan Nöbeti” 40’ıncı gününde devam ediyor. Nöbete kent merkezinden ve çevre kentlerden gelen onlarca kişi eşlik etti. Nöbetin devam ettiği alana, “6’ncı şirket Kirazlı’yı terket” ve “Kaz Dağlarına dokunma” pankartı asıldı.

Yapılmak istenen altın madenine karşı nöbeti ziyaret eden halkı bilgilendiren “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemcileri bundan sonraki eylemsellikleri hakkında da paylaşımlarda bulundular. Burada edilen sohbetler ardından yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanının kapısına geçen eylemciler bir sürede burada bekledikten sonra Balaban mevkiine dönerek eylemlerine devam etti.

“Su ve Vicdan Nöbeti”nde bulunanlar ayrıca, her akşam siyanürlü altın arama faaliyetlerine ve bölgedeki ekolojik yıkıma karşı gerçekleştirdikleri panellere katılım çağrısı yaptı.