KHK ile ihraç ettiler, gerekçesini 2 yıl sonra açılan davada buldular!

KHK ile 2017’de ihraç edilen öğretmenin gerekçesi 2 yıl sonra hakkında açılan bir dava oldu.

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile 2017’de ihraç edilen 14 yıllık öğretmen Mehmet Dersulu ile ilgili OHAL Komisyonu kararını verdi. Dersulu’nun işe dönüş talebinin reddedildiği kararda, gerekçe olarak işten atılmasından yaklaşık iki yıl sonra açılan bir dava gösterildi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, OHAL Komisyonu kararında, Dersu-lu’nun “terör örgütüne üye olma” suçunu işlediği iddiasıyla hakkında dava açılmış olduğu belirtilerek, “Dava dosyasında yer alan bilgi, belge ve inceleme bölümünde belirtilen tespitler söz konusu örgütle irtibatını ortaya koymaktadır” denildi.

“Yaptıkları adaletsizlik o kadar büyük ki bu adaletsizliği bir türlü gizleyemedikleri için de OHAL Komisyonu kurulup KHK ile işten atılanlara adres olarak gösterildi” diyen Dersulu, “Sizi işten atanlar ile işe geri dönüp dönmeyeceğinize karar verecek olanlar aynı zihniyetin temsilcileri. Gerekçe gösterdikleri dava işten atılmamdan yaklaşık iki yıl sonra açılan bir dava ve dava süreci devam ediyor. Davanın içeriği ise Yüksel Caddesi’nde yapılan işimi geri istiyorum eylemlerinden ibaret. OHAL Komisyonu işten atılmamdan iki yıl sonra işimizi geri istiyorum eylemlerine katıldığım için açılan ve hâlâ devam eden bir dosyayı gerekçe göstererek reddetmiş” ifadelerini kullandı.

Dersulu şöyle devam etti: “Ülkemizde her şey talimatlarla yapıldığı için, OHAL Komisyonu da kendisini mahkemeden daha üstün görmüş olacak ki devam etmekte olan bir davayı gerekçe gösterebiliyor. İşten atılmamızın asıl sebebini söylemeseler de biz nedenini iyi biliyoruz. Çalışırken de yaptıkları adaletsizliklere sessiz kalmadığımız için OHAL’i bahane ederek işten atmışlardı. Bu gerçeği gerekçe olarak gösteremeyecekleri için de iki yıl sonra açılan bir davadan medet umuyorlar ama mızrak çuvala sığmıyor. İşimize dönene kadar KHK’ler ile OHAL Komisyonu’nun hukuksuzluğunu teşhir etmeye devam edeceğiz.”