KHK’li KESK’lilerden oturma eyleminde kayyum tepkisi

İzmir’de oturma eylemi yapan KESK’liler, “Van, Diyarbakır ve Mardin’deki halkın seçim iradesini gasp eden anlayış; Kocaeli’ndeki işçinin, Ankara’daki kamu emekçisinin emeğini gasp eden anlayışın kendisidir” diyerek kayyum politikalarına tepki gösterdi. 

İzmir’de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyeleri, işlerine geri dönmek talebiyle yaptıkları eylemlerin 112’nci haftasında Karşıyaka İskelesi’nde bir araya geldi.

“Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla bir araya gelen emekçiler adına Hasan Kılıç konuştu.

Kılıç, 2 aylık uzun zamandan sonra haksız ve hukuksuz ihraçlara karşı oturma eylemlerine kaldıkları yerden devam ettiklerini söyledi. Hiçbir yargı mekanizması işletilmeden yüz binlerce insana pervasızca ihraç politikaları uygulandığını belirten Kılıç, “Beraat kararlarının bile dikkate alınmaması, darbe ile ilgisiz her türlü muhalif kişinin hatta muhalif olma ihtimali olan kişilerin ve yakınlarının kamudan ihracı hukukun ne kadar katledildiğinin kanıtıdır. Adaletsizliğin üzerine oturduğu sömürü ilişkilerine itiraz eden güçlü bir emek hareketi olmadan, demokrasi talebi de adalet talebi de etkisiz kalıyor” dedi.

‘Ses çıkarmaya devam edeceğiz’
“6 milyonun  oyunu alan, onlarca ilin belediye başkanlığını ve onlarca milletvekillini temsil eden muhalefet partisi eş başkanlarının terör örgütü üyesi olarak hapse atanlar bizi ihraç edenlerdir” diye Kılıç, şunları söyledi: “Van, Diyarbakır ve Mardin’deki halkın seçim iradesini gasp eden anlayış; Kocaeli’ndeki işçinin, Ankara’daki kamu emekçisinin emeğini gasp eden anlayışın bizzat kendisidir ve bizi ihraç edenlerdir. Demokrasiye ve Adalete aykırı tutum ve işleyişe karşı her zaman olduğu gibi bundan sonra da itiraz etmeye devam edeceğiz. Mücadelemizden taviz vermeyerek, bulunduğumuz bütün yaşam alanlarından ses çıkarmaya mücadele etmeye devam edeceğiz.”