Kızılay 50 milyon lira özel şartlı bağış almış

Başkentgaz’ın Ensar Vakfı’na Kızılay üzerinden yaklaşık 8 milyon liralık bağış yaparak, bunun tamamını vergiden düştüğü tartışmaları üzerine yeni bir açıklama yapan Kızılay Genel Başkanı Kınık, son 5 yılda 5 iş insanı ve 11 şirketten ‘özel şartlı’ bağış aldıklarını söyledi. Kınık, Almanya’nın da İdlib’deki çalışmaları için Kızılay’a 25 milyon euro verdiğini söyledi. 

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 2015-2019 arasındaki dönemde ‘özel şart’ öne sürülerek kendilerine yapılan bağış miktarının 50 milyon lira olduğunu açıkladı. Kınık, devletler ve uluslararası kuruluşlar düzeyinde de kuruma bağış yapıldığını ifade etti.

Türk Kızılaydan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kınık, 2015’ten 2019’a kadar 5 iş insanı ve 11 şirketin ‘özel şart’ öne sürerek bağış yaptığı bilgisini verdi. Bu dönemde kuruma yapılan bağış toplamının 10 milyar lira olduğunu vurgulayan Kınık “50 milyon liranın yaklaşık 30 milyon lirası yurt yapımı için bağışlanan paralardır. Bize ve bağışçılarımıza yöneltilen ‘vergi aklamak ya da vergi kaçırmak’ gibi tartışmalara bir açıklama getirmemiz gerekirse 10 milyar liranın içerisinde özel şartlı yardımların oranı sadece binde 5’tir” dedi.

‘Kızılay’a bağış vergiden düşürülebilir’

Kınık, Kızılay’ın vergi kaçırmak isteyen şirketlere aracılık ettiği iddiasının ‘çirkin’ olduğunu söyleyen Kınık şöyle devam etti:

Türkiye’de, sadece Kızılay ve Yeşilay’a verilen bir vergi imtiyazı var. Yani Kızılay’a yapılan yardımlar, vergi mükelleflerinin matrahlarından tamamen düşürülebilir. Burada vatandaşlarımızın aklına takılan ya da eleştirilere konu olan husus, Başkent Gaz’ın Kızılay’a verdiği bağışla aslında devletten vergi kaçırdığı ithamıdır. Resmi mali raporlarına bakacak olursak Başkent Gaz’ın 2018 vergi matrahları incelendiğinde Kızılay’a yapmış olduğu yardımların yüzde 5 bareminin altında olduğu görülecektir. Başkent Gaz bu bağışı doğrudan Ensar Vakfına da yapsa doğrudan Kızılay’a da yapsa, devlete verdiği vergide bir değişiklik olmamaktadır. ”

Türk Kızılayın denetlendiğini ve onlarca kuruluşun fon sağladığını belirten Kınık, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendisiyle telefonda görüşerek, İdlib’deki çalışmalar için 25 milyon euro destek sağladığını da ifade etti.

Kaynak: Gazete Duvar