Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atandı

HDP’nin 31 Mart seçimlerinde yüzde 70.45 oyla kazandığı Kızıltepe Belediyesi’ne de kayyum atandı.

İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ı görevden aldı. Yılmaz’ın yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Duruma tepki gösteren eşbaşkan Yılmaz, dün gece saatlerinden itibaren abluka altına alınan belediye binası önüne geldi. Belediye binasına girmek isteyen Yılmaz, burada polis engeliyle karşılaştı. Eşbaşkan Yılmaz ile polisler arasında bunun üzerine tartışma yaşandı. Eşbaşkan Yılmaz, görevden alındığına dair tebligatı istedi. Polisler,  “Hukuksuzluk varsa bunu çözersiniz, ondan sonra girersiniz. Zamanı gelince göreceksiniz” diye cevap verdi.

Eşbaşkan Yılmaz’ın belediye binası önündeki bekleyişi sürüyor.

Eşbaşkanın mazbatası verilmemişti

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin yüzde 70.45 oyla kazandığı Kızıltepe Belediyesi’ne Eşbaşkan olarak Nilüfer Elik Yılmaz ile Salih Kuday seçilmişti. HDP’li eşbaşkanları kentte ön seçim ile belirlenmişti. Seçimlerden sonra eşbaşkanlardan Salih Kuday’a, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden alındığı gerekçesi mazbatası verilmemişti.

Kayyumun duvarına ilk balyozu indirmişti

Eşbaşkan Yılmaz, seçimden hemen sonra kayyum tarafından belediye etrafına örülen yüksek duvara ilk balyozu indirmişti.

Kayyum’dan kayyum duyurusu

Mardin Valiliği, Eşbaşkan Yılmaz’ın görevden uzaklaştırılması ve yerine kayyum atamasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Yılmaz’ın hakkında açılan soruşturmalardan kaynaklı görevden uzaklaştırıldığı ileri sürüldü.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında; Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2014/111 Esas sayılı kovuşturma dosyası kapsamında ‘Silâhlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan yargılamasının devam ettiği, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/1642 sayılı soruşturma dosyası kapsamında ‘Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan soruşturmasının devam ettiği, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığının 2019/8289 sayılı soruşturma dosyası kapsamında ‘Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma’ suçundan soruşturmasının devam ettiği anlaşılmıştır.

İlimiz Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, hakkında devam eden adli işlem süreçleri göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 03.11.2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45. ve 46. maddeleri kapsamında Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam Kızıltepe Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.”

Kaynak: M.A