“Kızım Öldürüldü, Cinayet Örtbas Edilmek İsteniyor”

Nazan Dedeoğlu, 18 Nisan 2018’de Kumkapı’da bir köprüden şüpheli bir şekilde düşmesi sonucu yaşamını kaybetti. Ailesi, Nazan Dedeoğlu’nun olay anında olan erkek arkadaşının iddia ettiği gibi “intihar” değil, cinayet olduğunu savunuyor.

“Kızımı erkek arkadaşının sürüklediği, darp ettiği görüntüler var. Bu sürüklemenin hemen sonrasında görüntü net çıkmıyor. O arada ne olduğu belli değil.

“Sonra erkek arkadaşını görüyorsunuz görüntüde. Kızım yok. Ben kızımın bu adam tarafından öldürüldüğünü düşünüyorum. Kızım intihar edecek biri değildi. Kızımın ölümünden sorumlu tutulan erkek önce asliye cezada yargılandı. Beraat etti.

“Bizim istediğimiz raporlar, talepler hiç ciddiye alınmadı. Davanın yeniden açılmasını ve sanığı ağır ceza mahkemesinde yargılanmasını istiyoruz.”

Şöhret Dedeoğlu kızı Nazan Dedeoğlu’nun ölümünün intihar değil cinayet olduğunu savunuyor.  Nazan Dedeoğlu, 18 Nisan 2018’de Kumkapı’da bir köprüden şüpheli bir şekilde düşmesi sonucu yaşamını kaybetti.

Ölümü tutanaklara, “şüpheli” olarak yansıdı.

Nazan Dedeoğlu’nun olay anında da yanında olan erkek arkadaşı U.B.Y. İlk ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Hakkında, İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “intihara sürükleme” iddiasıyla dava açıldı.

U.B.Y. davadaki savunmasında, “Nazan’la eğlence mekânına gittik. Sonrasında eve gidecektik. Yolda yere oturdu kalkmadı. Ben üst geçitten indim. Nazan’a baktığımda korkuluklara sarılı gördüm. Nazan kendini yere bıraktı ve sırt üstü düştü.” dedi.

Görüntüler U.B.Y.’yi doğrulamıyor

Oysa Nazan’ın annesi Şöhret Dedeoğlu’nun anlattıkları ve olay anına ait görüntüler U.B.Y.’yi doğrulamıyor.

Görüntülerde, U.B.Y.’nin Nazan Dedeoğlu’nu sürüklediği ve darp ettiği görülüyor. Ancak, üst geçide çıktıkları yerde ise görüntü tam olarak netleşmediği için tam olarak ne yapıldığı anlaşılmıyor.

“Kızımın çantası ve cep telefonu nerede?”

Anne Şöhret Dedeoğlu, kızının intihara meyilli olmadığını ve asla intihar etmediğini söylüyor. “Bizim talep ettiğimiz raporlar alınmadı, taleplerimiz göz ardı edildi” diyen Dedeoğlu,   hakkında beraat kararı verilen U.B.Y.’nin hakkında “kasten öldürmeden” dava açılması gerektiğini vurguluyor.

Kızının olay anında yanında olan çantası ve cep telefonun kayıp olduğunu söyleyen Dedeoğlu, “Bize teslim edilmeyen çanta ve cep telefonu nerede? Savcılık aşamasında bu deliller kayıp mı edildi? Ben kızımın bu adam tarafından öldürüldüğünü düşüyorum. Savcılığın yeniden harekete geçip davanın yeniden açılmasını istiyorum.”

U.B.Y.’nin Nazan Dedeoğlu’nu daha önce de darp ettiğine dair elinde fotoğraflar olduğunu söyleyen Şöhret Dedeoğlu şöyle konuştu:

“Kızımı daha önce dövmüştü. Kızımın gözünün mor halinin açıkça görüldüğü fotoğraflar var. Hatta bu olaydan sonra çocuğun ailesinin evine gittim. Kızımın başına bir şey gelirse sorumlusu sizsiniz dedim. Şu anda da öyle düşünüyorum. Kızım öldürüldü. Ancak cinayet örtbas edilmek isteniyor.”

Dedeoğlu Ailesi Ekim 2019’da U.B.Y.’nin beraat kararını istinaf mahkemesine taşıdı. Askere gideceği bahanesi ile adli kontrol şartı kaldırılan sanığın askere gitmediği belirtildi, davanın yeniden açılması istendi.

Sosyal medyadan adalet çağrısı 

Ailesi, “Nazan için adalet istiyoruz” diyerek sosyal medyada kampanya başlattı.

https://twitter.com/nazanicinadalet/status/1203290895203938306?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1203290895203938306&ref_url=https%3A%2F%2Fbianet.org%2Fkadin%2Fkadin%2F216908-kizim-olduruldu-cinayet-ortbas-edilmek-isteniyor