Kobanê’de bombardıman, Serêkaniyê’de çatışma

Kobanê’nin köylerini gece boyunca bombalayan TSK, Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu Aşme köyüne şiddetli top atışları yaptı. Serêkaniyê de ise şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı operasyon, F-16 savaş uçaklarının gece boyu sivil yerleşim alanlarına dönük bombardımanıyla devam etti. Milli Savunma Bakanlığı’nın “Kara harekatı başladı” açıklaması ardından karadan da obüs ve top atışları yapılan Kobanê, Serêkaniyê ve Gire Spî’de şiddetli çatışmalar yaşandı.

Kobanê’de bombardıman

TSK, Kobanê’nin batısında bulunan Siftek, Zormixar, Ziyaret ve Aşmê köylerine gece boyu köylerine aralıklı top atışları yaptı. Yerel kaynaklar, Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu Aşmê köyüne dönük şiddetli top atışlarının yapıldığını bildirdi.

Serêkaniyê’de şiddetli çatışmalar

Operasyonun başlamasıyla bombardıman altına alınan Serêkaniyê’nin Til Xelef köyü gece boyunca savaş uçakları tarafından bombalandı. MSB açıklaması ardından askerler ve Türkiye himayesindeki ÖSO mensupları, bu kez karadan gece boyu bombalanan Til Xelef ve Elûk köyleri üzerinden Serêkaniyê’ye girmeye çalıştı.

IŞİD saldırıya geçti

SDG üyeleri tarafından geri püskürtülen askerler, bu kez Alok köy üzerinden kente girmeye çalıştı. TSK’nın kente yönelimi üzerine, Kent Um El Xer köyünde, IŞİD üyeleri de halka yönelik saldırı girişiminde bulundu. İç Güvenlik Güçleri’nin IŞİD üyelerine karşılık vermesiyle şiddetli çatışmalar yaşandı. Uzun süreli çatışmalarda 4 IŞİD üyesi öldürüldü.

SDG ve IŞİD arasında çatışmalar sürerken, TSK’nin Serêkaniyê’nin doğu sınırında bulunan Til Erqam ile Aziziye köylerinden duvarları kaldırarak, kente girme girişimleri üzerine çatışma yaşandı.

Serêkaniyê’nin batısı ve doğusunda şiddetli çatışmalar sürüyor. Kentin Miçê mezrasında yaşanan çatışmalarda Türkiye’nin himayesinde bulunan 5 ÖSO üyesinin öldüğü belirtildi.

Kaynak: M.A