Kocaeli Valiliği iki fabrikayı yasaktan muaf tuttu

Kocaeli Valiliği, aldığı kararla kentteki iki demir çelik fabrikasının hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı boyunca çalıştırılmasına izin verdi

İçişleri Bakanlığı’nın 30 büyükşehirde ve Zonguldak ilinde hafta sonu uygulanacağını duyurduğu sokağa çıkma yasağı öncesinde Kocaeli Valiliği kentteki iki demir çelik fabrikasını yasaktan muaf tutan bir karar aldı.

Kararında fırını olan demir çelik fabrikalarında ilgili bölümlerin çalışmasına izin veren Valilik fabrikaların yasak boyunca tam kapasite çalışmasının önü açtı.

Alınan karar Darıca Kaymakamlığı’nın Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Sarkuysan ve Kroman Çelik fabrikalarına gönderdiği yazı ortaya çıktı. Kaymakamlık, Valiliğin her iki fabrikada da üretime devam edilmesini uygun bulduğunu bildirdi.

Birleşik Metal-İş Sendikası ise karara itiraz etti. Sendika, İçişleri Bakanlığı genelgesinde çalışma izni verilenlerin demir çelik eritme bölümleri gibi çalıştırılması zorunlu bölümlerle sınırlı tutulduğunu hatırlattı.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında fabrikaların tamamını açık tutulamayacağı belirtilen itirazda, işyerlerinde kapsam dışında kalan işçilerin çalıştırılamayacağı ifade edildi.