Koçak, ölüm orucunun 251’inci gününde: Ağrılarım artık dayanılmaz

Tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Hapishanesinde 251 gündür ölüm orucunda olan Mustafa Koçak, son yaptığı telefon konuşmasında ağrılarının dayanılmaz olduğunu söyledi. Koçak’ın konuşmakta çok zorlandığı öğrenildi

Bir gizli tanık ifadesi sonucu gözaltına alınıp tutuklanan ve suç işlediğine dair delil olmamasına rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak ölüm orucu direnişi 251’nci gününde sürüyor.

“Hiçkimse adaletle ilgili acı çekmesin”

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başlayan ve bugün ölüm orucu direnişinin 251’inci gününde olan 28 yaşındaki Mustafa Koçak’ın son ses kaydı yayımlandı. İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan Koçak’ın konuşurken çok zorlandığı gözlemlenirken, Koçak açılarının dayanılmaz olduğunu söyledi.

Koçak ses kaydında, “Ağrılardan uyuyamıyorum. Vücuduma dokunamıyorum, dokununca yanıyorum. Evet acılarım ağrılarım çok fazla artık dayanılmaz ama ben bizden sonra kimse bir daha adaletle ilgili bir acı çekmesin diye bütün acıları çekmeye razıyım. Herkes bunu bilsin. Hiçbir acı yarına kalmasın, diye ben hepsini bugün çekerim. Hepinizi çok seviyorum” dedi.

Mustafa Koçak’ın ölüm orucuna gidiş süreci

Mustafa Koçak, itirafçı B.E’nin verdiği ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “Silah temin etmek” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bu ceza üzerine Koçak, tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde, adil yargılanma talebiyle 30 Eylül’de ölüm orucuna başladı.

Adil yargılanma talebinde bulunurken ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Mustafa Koçak’ın dosyası istinaf mahkemesi tarafından 22 Kasım itibariyle onaylanmıştı. Mustafa Koçak ve ailesi bu kararı tanımadığını yaptığı yazılı açıklamayla bildirdi.