Korucuların bir çocuğa şiddetini haber yapan gazeteci İdris Yılmaz’a hapis cezası

Korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığı görüntüleri haber yaptığı için hakkında  “basın yoluyla iftira” davası açılan tutuklu gazeteci İdris Yılmaz’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Efrin operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımından dolayı 22 Ocak’ta “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiasıyla tutuklanan Gazeteci İdris Yılmaz, bu dosyadaki tutukluğunun 16 Mayıs’ta sona ermesine rağmen hakkında Şubat ayında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan yeni bir soruşturma kapsamında  tutuklama kararı verilmişti.  Tutukluluğu süren Yılmaz’ın, yine Van’ın Erciş ilçesinde korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığı görüntüleri haberleştirdiği gerekçesiyle “basın yoluyla iftira” iddiasıyla tutuksuz yargılandığı dava duruşması görüldü.
Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dördüncüsü görülen dava duruşmasına gazeteci Yılmaz, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ( SEGBİS) ile katıldı.
YILMAZ: KORUCALAR YERİNE BEN YARGILANIYORUM
Avukatlarının hazır bulunduğu, ailesinin izlediği duruşmaya şikayetçi olan korucular ise katılmazken, duruşma kimlik tespiti yapılması ile başladı.
Yılmaz yaptığı savunmasında önceki ifadesine ek olarak, “Ben gazeteciyim ve kamu yararına bir görev yürüttüm. Haberime konu olan kamu görevlileri, görevlerini kötüye kullanmıştır. Savunmasız bir çocuğa şiddet uygulamıştır. Yapmış olduğum haberin videosu ve kaynağı var ve bu haber görgü tanıklarının beyanları doğrultusunda iddia üzerine yapılan bir haberdir. Burada yargılanması gereken kişiler, o şahıslar olması gerekirdi. Fakat nedense yargılanan ben oldum. Yapmış olduğum haberin ‘Fikir ve Basın Özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmesini istiyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.
AVUKATI: İÇİM ACIYOR
Avukatı Savaş Avcı ise, müvekkilini “Müvekkilim hakkında hazırlanan iddianameye baktığımda içim acıyor. İddianamenin bir cümlesinde öyle bir vahim durum var ki, iddia makamı delillerin tamamını topladıktan sonra kuvvetli suç şüphesi varsa davayı açar yoksa takipsizlik kararı verir. İddia makamı neden iddianamede ‘takdir yetkim yoktur’ demiştir. Dosya arasına bakıldığı zaman iki müşteki bulunmaktadır. İkisi de güvenlik korucusu konumundadır. Bir olay yaşanıyor, çocuklar bir yere girmeye çalışıyor ama güvenlik korucuları bunu engelliyor. Korucular ilk celsede vermiş oldukları ifadelerinde; ‘Çocuk da olabilir büyük bir insan da olabilir. Sadece uzaklaştırmak amacıyla davrandık’ diye beyanda bulunarak yaşanan durumu doğruluyor” sözleriyle savundu.
Yapılan savunmaların ardından savcının aynı yöndeki mütalaası doğrultusunda kararını veren mahkeme heyeti, gazeteci Yılmaz’a “Basın yoluyla iftira ve hakaret ettiği” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.
MA