Kremlin’den ‘sınır’ açıklaması: Kürtlerle temas sürüyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Soçi mutabakatı sonucu Kürt güçlerinin sınırdan çekilmeye başladığını ancak bazı pürüzlerin çıktığını belirterek, Kürtlerin temsilcileriyle görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. 

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ile Türkiye’nin 22 Ekim’de Soçi’de vardıkları mutabakata dair açıklamalarda bulundu. Peskov, mutabakat kapsamında sınırın Suriye tarafındaki “Kürt güçlerin konuşlu oldukları yerlerden çekilip ülkenin derinliklerine doğru ilerlemesi” hususunda itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu belirtti.

Söz konusu sürecin ilk aşamalarında birtakım pürüzler yaşanabileceğini de söyleyen Peskov, “Kürtlerin temsilcileri ile birtakım temaslar sürdürülüyor, biliyorsunuz ki (Kürt güçler tarafından) varılmış olan mutabakatı destekledikleri ve buna uymaya niyetli olduklarına dair bir açıklama yapıldı” dedi.

Çekilme süreci

“Bahsettiğim temaslar esnasında Kürt güçlerin çekilme süreci de garanti altına alınıyor” diyen Peskov, şöyle devam etti: “İlk aşamalarda birtakım pürüzler yaşanmasını tabii ki dışlayamayız. Zira karmaşık bir durum içerisindeyiz ve bunun bir anda normalleşmesini bekleyemeyiz. Ancak çok itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu da herkesin bilmesini isterim. Kürt güçlerin Suriye’nin kuzey kesimlerinden ayrılmamaları halinde bu bölgelerde onlarla (Türk güçlerin) arasında Suriye sınır muhafızları ve bizim askeri polisimiz durmayacak. O zaman da maalesef söz konusu Kürt birlikleri Türk Silahlı Kuvvetleri ile teke tek kalacaklar.”

Kaynak: M.A